Европейската комисия препоръча днес, 8 ноември, да бъдат започнати преговори с Украйна и Молдова за присъединяване към ЕС, а Грузия да получи статут на страна кандидат за членство.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Украйна
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен коментира че Украйна е изпълнила повече от 90% от препоръките, отправени от ЕК. От комисията обаче поставиха условие за официално начало на преговорите да бъдат изпълнени още някои критерии, включително в областта на борбата срещу корупцията.
„Основният напредък беше постигнат в конституционната реформа, реформата в областта на правосъдието, в избора на Висшия съвет на правосъдието, в антикорупционните процеси, борбата с прането на пари, имаше важни мерки за ограничаване на влиянието на олигарсите върху обществен живот, нов закон за медиите, напредък по отношение на националните малцинства. Реформите, които остават, продължават да се изпълняват и това е добре“, каза Фон дер Лайен.
ОЩЕ: Украйна в ЕС: Какво ще означава това за останалите?
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Сред част от критериите (но не всички), които все още трябва да бъдат изпълнени, в доклада на ЕК доклад се посочва:
- приемането на закон, който ще регулира лобизма по европейски стандарти, като част от антиолигархичния план за действие;
- приемането на закон относно останалите препоръки на Венецианската комисия по-рано през тази година, свързани със закона за националните малцинства, както и да се вземат предвид препоръките на Комисията, свързани със законите за държавния език, медиите и образованието;
- допълнителни разследвания и присъди във връзка с корупцията.
Ursula Von Der Leyen called on the European Commission to begin negotiations on Ukraine's accession to the EU. pic.twitter.com/d400fByee8
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
— NEXTA (@nexta_tv) November 8, 2023
Фон дер Лайен добави, че ЕК ще представи доклад по този въпрос през март 2024 г.
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
„Днес ние препоръчваме да започнем преговори за присъединяване. Това е много важно за Съвета. След това Съветът ще вземе политическо решение. Той ще бъде свикан в средата на декември. И ако Върховната Рада вземе политическото решение да каже „да“ (на преговорната рамка - бел.ред.), ние ще приемем препоръката на Комисията и ще започнем преговори за присъединяване, работата може да започне незабавно. Това, което след това започва, е предимно технически процес“, обясни тя.
Ройтерс определя препоръката като важен етап по пътя на Украйна към интегриране в западния блок и едновременно с това като геополитически гамбит за Запада, тъй като бившата съветска република е във война със съседна Русия, която я нападна през февруари 2022 година.
ОЩЕ: Украйна очаква положителна оценка за перспективите си за членство в Евросъюза
Молдова и Грузия
Според Фон дер Лайен Молдова също е извършила значителни реформи, въпреки постоянните опити за дестабилизиране на страната.
ОЩЕ: Президентът на Молдова обвини Русия в подкупване на избиратели на местния вот
Същевременно ЕК препоръчва на Грузия да бъде предоставен статут на кандидат при условие, че правителството й предприеме значителни реформаторски стъпки, „които отразяват истинските стремежи на огромното мнозинство от нейните граждани да се присъединят към Европейския съюз“.
В същото време Европейската комисия засега отказва да позволи на Босна и Херцеговина да започнат преговори за присъединяване, тъй като не са покрити достатъчно критерии.