Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК подготвя отказ от природния газ и тотална промяна в начина ни на отопление

16 декември 2021, 07:53 часа • 26542 прочитания

Редица предложения за законодателна промяна в областта на енергетиката представи Европейската комисия. Ако те бъдат приети, то след по-малко от 30 години природният газ ще излезе от употреба като основен енергиен източник. Отделно с проект на Директива за енергийния клас до 2025 година се предвижда да бъдат въведени енергийни сертификати на жилищата и обществените сгради, до 2027 г. да спрем помощите за отопление с изкопаеми горива, до 2030 г. да санираме сградите от най-нисък енергиен клас (15% от сградния фонд), както и всички нови сгради да са с нулеви въглеродни емисии, до 2050 г. емисиите въглероден диоксид от всички сгради да са нула – т.е. без нито един работещ комин.

Според комисарят по енергетика на ЕС Кадри Сандърс, Сградите са най-големият потребител на енергия в Европа - 40% от общото потребление, и създават 36% от емисиите на парникови газове. Над 85% от днешните сгради все още ще стоят през 2050 г., когато Европа трябва да бъде климатично неутрална, каза Сандърс.

Какво е положението с газа – ЕК предлага след 2049 година държавите-членки да избягват да удължават дългосрочните договори за доставка на газ след 2049 година. Има и предложение да може да се правят общи покупки на газ от няколко държави на доброволен принцип, както и общи стратегически резерви. Брюксел предлага и де факто създаване на пазар за водород, като правилата за търговия следва да се развиват в 2 фази – преди и след 2030 година. Те ще се отнасят до достъпа до водородни инфраструктури, разделяне на дейностите по производство и транспорт и определяне на тарифите за пренос.

Новите правила улесняват достъпа на възобновяемите и нисковъглеродните горива до съществуващата газова мрежа, като премахват тарифите за трансграничните междусистемни връзки. Създава се и система за сертифициране на нисковъглеродни горива, което ще осигури равни условия при оценката на пълния отпечатък на емисиите на парникови газове на различните горива и ще позволи на държавите от ЕС ефективно да ги сравняват и вземат предвид в своя енергиен микс, пише Investor.bg.

Всички предложени промени първо трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и Европейския съвет.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес