Европейската комисия предявява иск срещу Италия пред Съда на ЕС за това, че не е сложила край на прекомерното използване на временни договори и дискриминационните условия на труд в училищата, пише италианската агенция ANSA.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Какъв е проблемът?
Въпросите са свързани със злоупотребата с временните договори и признаването на прослужено им време.
ЕК твърди, че законодателството относно заплатите на учителите с временен трудов договор в държавните училища „не предвижда повишаване на заплатите въз основа на предишни периоди на служба“ и представлява „дискриминация срещу учителите, наети на постоянна основа“.
Комисията смята, че „усилията на властите досега са били недостатъчни“. ОЩЕ: Само глобите не помагат: Италия връща оценките за поведение в училищата
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Споровете в Италия
От своя страна министърът на образованието Джузепе Валдитара отговаря, че отдавна е представил на Комисията необходимостта от преразглеждане на системата за наемане на италиански учители, „преодолявайки твърдостта на реформата, която създава обективна дискриминация в ущърб учителите, наети временно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Опозицията мисли по друг начин. „През 2017 г., благодарение на работата на Демократическата партия, бяхме подготвили правила, които щяха да гарантират прогресивното намаляване на броя на временните учители, чрез добре структурирана система за обучение и набиране на персонал във връзка с поредица от конкурси. За съжаление, поради идеологически и национални причини тази система е премахната“, казва Ирен Манзи, училищен мениджър на Демократическата партия. ОЩЕ: Министърът на образованието предлага пилотен проект да определи дали да се забранят телефоните в час