Европейската комисия реши късно вечерта в сряда, че Унгария не е изпълнила обещаните реформи в областта на върховенството на правото, което почти сигурно означава, че милиарди евросредства за Будапеща ще бъдат замразени.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Решението идва в момент, когато Брюксел спори с правителството на Виктор Орбан за отпускането на 7,5 млрд. евро от еврофондовете за Унгария и 5,8 млрд. евро от безвъзмездните средства за възстановяване от пандемията. Това са пари, които ЕС временно замрази поради опасения за отстъпление от демократичните принципи в страната.
Въпреки че в сряда Комисията препоръча да се одобри планът на Унгария за изразходване на средствата за възстановяване, стана ясно, че страната няма да получи парите, докато не приложи 27 конкретни подобрения в областта на правовата държава.
Междувременно ЕК заключи също, че Унгария не е изпълнила предварително поетия ангажимент да предприеме 17 реформи в областта на върховенството на закона, които са необходими, за да получи достъп до 7,5 млрд. евро от фондовете на ЕС. Те са задържани по силата на механизъм, позволяващ на блока да замразява средства при определени рискове, свързани с корупцията.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
До 19 декември Съветът на ЕС - т.е. евролидерите на държавите членки - ще трябва да решат дали да приемат, изменят или отхвърлят решението на ЕК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Този ход на Комисията е изненадващ - още миналата седмица се очакваше, че Брюксел и Будапеща ще успеят да постигнат споразумение за отпускането на парите. Решението, взето в сряда, обаче изглежда малко по-различно - то дава зелена светлина на плана за разходи, но не и на парите по кохезионните фондове. Освен това упреква Унгария, че не е изпълнила предварителните си обещания.
ЕК може би е подходила по този начин, предвид атаките срещу нея от страна на евродепутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) миналата седмица. LIBE призова Европейската комисия да не отменя блокирането на милиарди средства от кохезионните програми за Унгария. Според тях ЕК не прилага механизма "пари срещу реформи" по правилния начин и Урсула фон дер Лайен ще е отговорна "за корупцията" в Будапеща, ако Орбан получи милиардите.
В сряда Комисията подложи на особена критика новия унгарски "орган за почтеност", като постави под въпрос неговите правомощия и независимост. Атакува и напредъка на Будапеща по отношение на ангажиментите, свързани с правилата за деклариране на имущество и възможността за преразглеждане на решението на даден прокурор дали да води дело.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Брюксел определи и нов списък от 27 реформи - или "супер етапи", които Унгария трябва да осъществи, за да получи 5,8 млрд. евро от фондовете за възстановяване от пандемията. В тях са включени 17-те ангажимента, за които двете страни се споразумяха по време на преговорите за запазване на 7,5 млрд. евро. Други условия включват изпълнението на обещаните съдебни реформи, както и приемането на правила за одит и отчитане на средствата от ЕС.
След като Комисията официално приеме решенията си през следващата седмица, Съветът на ЕС ще трябва да ги подкрепи или отхвърли с квалифицирано мнозинство - включващо 55% от държавите и 65% от населението на ЕС.
Одобрението на плана на Унгария и свързаните с него парични средства е от решаващо значение за редица основни приоритети на ЕС, включително пакета от помощи за Украйна в размер на 18 млрд. евро и глобалното споразумение за минимална ставка на корпоративния данък, които Унгария блокира.
ОЩЕ: Унгария против помощта за Украйна, лидери от ЕС скочиха на Будапеща