Либералната радиостанция "Ехото на Москва", която беше свалена от ефир малко след нахлуването на Русия в Украйна, намери нов дом в Берлин, откъдето възобнови борбата срещу пропагандата на президента Владимир Путин, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Радио "Ехото на Москва", смятано за един от последните независими гласове в Русия, в началото на март се присъедини към редиците на медиите, принудени да спрат работа в условията на безпрецедентна репресия от страна на Кремъл заради отразяването на войната.
Няколко служители на радиостанцията напуснаха Русия, включително заместник-главният редактор Максим Курников, който започна нов живот в германската столица заедно с няколко бивши колеги. Други се отправиха към Латвия, Литва и Грузия. Въпреки че са разпръснати из цяла Европа обаче, никога не е ставало въпрос за мълчание по отношение на конфликта в Украйна или събитията в Русия.
От началото на този месец Курников и екипът му възобновиха излъчванията си в приложение, наречено просто "Ехо".
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"То работи точно като радио", казва Курников пред АФП, като твърди, че приложението бързо се е превърнало в едно от най-често изтегляните в Русия. Няколко дни по-късно руските власти се опитаха да блокират приложението, но усилията им бяха успешно отблъснати, добавя 38-годишният Курников.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Новият канал обединява под един покрив и съдържанието, което бившите журналисти от "Ехото на Москва" създават в други платформи. "Обединихме всички канали на нашия екип в YouTube", каза Курников. "Ехо" ще излъчва на живо 10-12 часа на ден, а през останалото време ще прави повторения. Част от проекта са и уебсайт и два канала в Telegram. "Искаме да предложим на аудиторията си пълна картина за случващото се в Русия", казва Курников.
В момента с "Ехо" работят около 20 журналисти, а в близко бъдеще се очаква да се присъединят още около 10, каза той. Планът е голяма част от екипа на "Ехо" в крайна сметка да работи от Берлин, в офиси и студио, платени от дарения.
Германия, която вече е приела около един милион украински бежанци, се превърна в популярна дестинация за руските дисиденти в изгнание. Германското правителство обеща да облекчи визовите правила за журналисти и други руснаци, бягащи от политическо преследване.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Руски гласове
Германският писател Владимир Каминер, роден в Москва, е един от двигателите на завръщането на "Ехо". Той е работил в тясно сътрудничество с Курников, за да реализира проекта.
Ще има и информация от вътрешността на Русия. Главният редактор-ветеран на радиостанцията Алексей Венедиктов, който работи в "Ехото на Москва" от основаването му през 1990 г., е останал в родината си и участва в новия проект.
"Това, че все още имаме гласове вътре в Русия, е най-важното за нас", казва Курников. Той си партнира и с най-продавания германски вестник „Bild”, като предоставя новини и коментари на неговата телевизия и рускоезичните му канали в социалните медии.
Рискът от завръщането
Преди войната в Русия все още имаше сравнително разнообразен пейзаж в телевизията, вестниците и онлайн медиите, въпреки че през последните години климатът ставаше все по-рестриктивен. Но драконовските нови правила, въведени след началото на войната на 24 февруари, които направиха незаконно наричането на военните действия "инвазия" или разпространяването на "фалшиви" новини за тях, промениха обстановката, позволявайки на контролираните от държавата медии да доминират в ефира, както и в посланията.
Телевизионният канал "Дъжд" (Дождь) , който подобно на "Ехото на Москва" е смятан за стълб на независимите медии в Русия, беше закрит, а достъпът до множество новинарски сайтове, подкрепящи опозицията, беше блокиран.
Най-значимият независим вестник в страната "Новая газета", чийто главен редактор стана един от носителите на Нобеловата награда за мир миналата година, създаде редакция в Рига, след като бе подложен на нарастващ натиск в Русия.
Самият Курников не планира скоро да се върне в родината си. Той публично е критикувал войната в Русия, което е престъпление, наказуемо със затвор. Освен това като офицер от запаса Курников рискува да бъде мобилизиран и принудително включен във войната, срещу която се бори.