България и Хърватия все още имат работа по стабилизирането на икономиките си и подобряването на техните институции, преди да се присъединят към еврото, заяви членът на борда на Европейската централна банка Фабио Панета.
Реформите, предприети от двете страни, няма да поправят всички дисбаланси и уязвимости, пред които са изправени, и е необходим по-голям напредък за подобряване на управлението, тяхната правна рамка и цялостното качество на институциите, каза в реч Панета, цитиран от Reuters.
Двете държави бяха приети в петък в механизма ERM II, чакалнята за влизане в Еврозоната, и могат да се присъединят към валутния съюз през 2023 година.
Официално: България влезе в чакалнята на Еврозоната
По-рано заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви: "Това, което е важно сега е, че докато е в ERM II България трябва да изпълни критериите от Маастрихт, свързани с бюджетния дефицит и дълга. По отношение на фискалните критерии страната вече е постигнала напредък, но трябва да бъдат изпълнени критериите, свързани с инфлацията и в дългосрочен план критериите, свързани с лихвите. България трябва да покрие и законодателните критерии и по-специално независимостта на централната банка трябва да е напълно в синхрон с изискванията на еврозоната. Във всеки случай страната трябва да бъде поне две години в чакалнята на еврозоната, преди да започне оценката на изпълнението на маастрихстките критерии", подчерта Домбровскис.
Мнения от България:
Влизането в ERM II e и икономическа, и политическа оценка за правителството и за страната ни, но напрежението в момента трябва да намери своето решение и не може да бъде заметено под килима. Мнението е на Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите. Според Дацов е необходимо „да бъдат взети някои уроци и да бъде коригирана част от политиката“.
Това правителство не може да произведе добри новини, защото около тях винаги има скандали, а вече и протести. Друг е въпросът дали влизането в чакалнята на еврозоната е добра новина. Това пък беше коментара на бившият финансов министър Петър Чобанов. По думите му гуверньорът на централната банка и финансовият министър са положили много усилия това да стане факт. Но: „В момента искаме да влезем в една еврозона, която е раздирана от конфликти и самият еврокомисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони казва, че е заплашена от разпад“, обясни Чобанов.