Движенията на войника трябва да са усъвършенствани до степен на автоматизъм. Дори да го вдигнат от сън, той трябва да направи всичко точно и прецизно, просто по рефлекс. Ако в битка по него е хвърлена граната, шрапнелите не са го засегнали, но го е ударила взривната вълна в ушите, това винаги е лошо, но дори в такава ситуация трябва да стреля. Това са част от разясненията на украински военен с позивна "Мансур", който обучава новобранците на 59-та отделна мотострелкова бригада.
Мансур е участвал в боевете за освобождаването на западния бряг на река Днепър, преди това и в Запорожието. С неговата група са се движили пред пехотинците с цел разузнаване, специални операции, щурмове на вражески позиции. Раняван е два пъти. След втори път е получил възможност да се уволни от армията, но е избрал да обучава новите войници - тактическа медицина, нападение и защита, разказва той пред телевизионния канал ТСН.
Войниците трябва да имат не само психическа, но и много добра физическа подготовка. Понякога се налага да вървиш километри до позиции, носейки всички боеприпаси и екипировката, в някои случаи дори да носиш и ранени, казва той.
Участвал е в тежки битки. За една от тях си спомня: "В битката влязохме 13 души, излязохме само трима."
Самият той получава тежко раняване заради предателство - руска ракета е насочена от местни жители към военен полигон, където той се е намирал, в резултат получава шрапнел в гърдите и лежи месец в болница.
Още: Украински войник оцеля 41 дни в затрупана къща, обкръжен от руснаци (ВИДЕО)
За двете години война Мансур казва, че е преосмислил живота си. Започнал е да цени дребни неща - например простичкият факт, че една къща се отоплява. "Започваш да цениш топлината, че не си на студено. Че имаш какво да ядеш, а не караш само на сухи дажби. Започваш да цениш почивката, съня."