Напрежението между НАТО и Русия расте с всеки изминал ден. Военното министерство в Москва изложи няколко възможни сценария за атака срещу Руската федерация от чужда държава.
Това се случва, след като Кремъл се разгневи от изтекли записи на германски военнослужещи, в които се обсъжда използването на ракети „Таурус“ за унищожаване на Кримския мост, свързващ континентална Русия с незаконно окупирания полуостров Крим. Страната агресор, която вече две години води пълномащабна война в Украйна, дори се направи на жертва.
Още: "Германия иска да ни нападне": В Кремъл тълкуват записите от Берлин и се правят на жертва
В същото време Москва директно заплаши Берлин със същото, с което плаши Украйна: Захарова със заплаха: Германия не е докрай денацифицирана.
Атака срещу Русия - възможните сценарии според Кремъл
"Срещу Русия може да бъде предприета операция "въздух-земя" или "въздух-море", която ще започне с бърз глобален удар и едновременно с това с няколко масирани ракетни и въздушни удара". Това съобщи контролираната от Кремъл информационна агенция ТАСС, позовавайки се на статия в списание "Военна мисъл", публикувана от руското Министерство на отбраната (МО). Статията беше цитирана от редица руски медии като "Ведомости" и РБК.
От руското МО посочват, че днес чуждестранни експерти обмисляли създаването на нов тип военни формирования, т.нар. съвместни оперативни формирования (СОФ). Те трябва да бъдат компактни, високомобилни и различни по вид групировки от войски, способни за кратко време да нанесат цялостно поражение на административно-политическата и военнопромишлената инфраструктура на противника във всички сфери - наземна, морска, въздушна, космическа и информационна.
Още: Война Русия-НАТО: Германия подготви сценарий фаза по фаза
"Най-очакваните форми на използване са въздушно-земните (или морските) операции (кампании). При това те ще започват с въздушни (от 2030 г. - аерокосмически, в бъдеще - космически-въздушни) настъпателни операции, състоящи се от бърз (мигновен) глобален удар и няколко (от 2-3 до 5-7) масирани ракетни и авиационни удара. В същото време авиацията ще бъде една от първите, които ще влязат в бойните операции като най-маневрения и адаптивен вид войски, вероятно дори преди разгръщането на основната група", пишат авторите от руското МО.
В материала се посочва още, че преди началото на активната фаза на операцията оперативните формирования на противника щели да провеждат "провокационни, демонстративни, информационни и други потенциално агресивни действия", включително с цел контролиране на ситуацията.
Снимка: Getty Images
Не се отбелязва кой е потенциалният противник, но е ясно, че става въпрос за НАТО като цяло. Москва се позовава на хибридна война, която Западът ще води срещу нея преди челен сблъсък, но именно издирваният от съда в Хага диктатор Владимир Путин води такава и наскоро пак заплаши западните държави с ядрено оръжие. Дори един от близките му съюзници - Китай - го предупреди. Отделно - Путин нареди концентрирането на войски в близост до границата с Финландия - чрез връщане на Ленинградския военен окръг.
Още: Путин официално постави основите за война с НАТО (ВИДЕО)
Русия ще подсилва космическите сили
В същото време "Военна мисъл" уточнява, че бойната и числената сила на обединените въоръжени сили на противника на Русия в мирно време може да достигне до 50-70% от това, което ще действа по време на бъдеща война.
Авторите отбелязват, че с нарастването на заплахата за страната било необходимо да се увеличи ролята на Въздушно-космическите сили в общата структура на военните конфликти. По-специално, необходимо е руските Въздушно-космически сили да бъдат оборудвани с нови и модернизирани самолети и безпилотни летателни апарати, да се въведат съвременни автоматизирани системи за управление, да се подобри разузнавателната поддръжка и т.н. Необходимо е също така да се разработят нови възгледи за организацията на бойното използване на авиационните сили както в мирно, така и във военно време, пише в материала.
Още: Подозрения: САЩ смятат, че Русия разработва антисателитно космическо оръжие
Рискът от нова световна война
Както западните, така и руските политици неведнъж са говорили за риска от нова световна война. Така например през декември миналата година президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че след "превземането на Украйна" руският президент Владимир Путин може да нападне страни от НАТО. Изявлението му беше направено в контекста на обръщение към конгресмените с молба да одобрят пакета от помощи за Украйна, за който те не могат да се споразумеят от есента насам.
Путин отговори, като посочи, че Москва нямала териториални претенции към страните от НАТО, и затова думите на Байдън били "пълна глупост". Според него Русия няма "никаква причина, никакъв интерес - нито геополитически интерес, нито икономически, нито политически, нито военен" да воюва със страните от НАТО. "Ние сме заинтересовани да развиваме отношенията си", заяви той. А по време на интервюто с Тъкър Карлсън заяви, че не би нападнал Полша или Латвия. Мнозина обаче не смятат думите му за успокоение.
Още: Путин лъже, че няма да нападне Полша и Латвия: Анализ на Бойко Ноев (ВИДЕО)
В обръщението си към Федералното събрание на 29 февруари Путин предупреди за последици от евентуално изпращане на войски на НАТО в Украйна, като напомни за руските оръжия, които "могат да поразяват цели на тяхна територия".
"Спомняме си съдбата на онези, които някога изпратиха свои контингенти на територията на нашата страна. Сега последствията за евентуалните интервенти ще бъдат много по-трагични", заяви диктаторът.
Още: Война на Русия с ЕС - с какво и как ще отговори НАТО: Коментира ген. Съби Събев (ВИДЕО)
Припомняме, че редица западни военни лидери призоваха страните от Алианса да се подготвят за евентуално бъдещо нападение от страна на Русия. Според тях Путин няма да се ограничи само до Украйна. А Москва действа усилено с хибридна война и шпионаж, за да подготви почвата.
Още: Русия може да атакува НАТО от Африка - вече подготвя условията