Брюксел предприема стъпка към създаването на звено от 5000 души за бързо реагиране на ЕС до 2025 г., тъй като блокът се стреми да укрепи отбранителния си капацитет, се казва в документ, с който се е запознала АФП.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Предложението, съдържащо се в прегледа на заплахите, пред които е изправен ЕС, наречен "Стратегически компас", ще бъде представено на министрите на външните работи и отбраната на 27-те държави-членки следващия понеделник от ръководителя на външната политика Жозеп Борел.
Хаотичното напускане на Афганистан от страна на Запада и новият съюз между САЩ, Великобритания и Австралия, в резултат на който Франция загуби голяма сделка за подводници, засилиха призивите към ЕС да действа по-независимо.
Париж е начело на стремежа за по-голяма "стратегическа автономия". Но източните членове на ЕС се противопоставят на разхлабването на връзките със съюзника си Вашингтон, който те смятат за основна опора срещу Русия.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
"Трябва да сме в състояние да отговорим на непосредствени заплахи или бързо да реагираме в кризисна ситуация, например спасителна и евакуационна мисия или стабилизираща операция във враждебна среда", се казва в проектоверсията на документа. "За тази цел ще разработим Капацитет на ЕС за бързо разгръщане, който ще ни позволи бързо да разгърнем модулни сили с численост до 5000 военнослужещи, включително сухопътни, въздушни и морски компоненти."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
За първи път Борел направи предложение за сили с численост 5000 души през март, но някои столици се колебаят дали това няма да увеличи напрежението в слабо нразгърнатите армии.
В проектодокумента се призовава новият капацитет да се основава на подобна, по-малка по мащаб система, стартирана преди повече от десетилетие, но така и не разгърната поради липса на политическа воля. В документа се казва, че силите трябва да започнат да се обучават от 2023 г. и да станат "напълно оперативни" до 2025 г.
Лидерите на ЕС ще обсъдят предложенията по-късно през годината, преди блокът да се съгласи с окончателния вариант през март следващата година.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Широкообхватният проектодокумент включва и планове за засилване на влиянието на блока по света, включително и за увеличаване на военноморските сили в Индо-Тихоокеанския регион.