Директорът на МААЕ пристигна в АЕЦ "Запорожие" (ВИДЕО)

29 март 2023, 14:52 часа • 1886 | прочитания

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси пристигна в окупираната от Русия АЕЦ "Запорожие", съобщи украинската компания за ядрена енергия "Енергоатом" на 29 март.

Още: Светът изтръпна: Кралицата е откарана по спешност в болница

Още: Официален отговор от Русия: Ще отиде ли Путин на погребението на папа Франциск

Гроси е на място, за да оцени от първа ръка ситуацията с безопасността и сигурността в централата, да разговаря с инженерите, които експлоатират съоръжението, и да гарантира ротацията на експертите на МААЕ до и от обекта, съобщиха от "Енергоатом" в "Телеграм".

Това е второто посещение на Гроси в Запорожката централа - най-голямата в Европа - откакто тя беше превзета от руските войски, и първото, откакто мисия на МААЕ започна работа в обекта през септември 2022 г.

Още: Русия де факто си поиска част от още една украинска област

Още: Вече може да бъде разкрито: Папа Франциск помогнал тайно на украинската армия с лични средства

На 26 март ръководителят на МААЕ заяви, че е на път към атомната електроцентрала и обеща да продължи да полага усилия за защитата ѝ в условията на продължаващата война на Русия срещу Украйна. От МААЕ заявиха, че военните действия около АЕЦ-а се засилват.

Най-голямата атомна електроцентрала в Европа, разположена в град Енергодар в Запорожка област, на южния бряг на река Днепър, е окупирана от руски войски от 4 март 2022 г. На няколко пъти тя беше напълно изключена от украинската електропреносна мрежа поради редовните руски атаки срещу енергийната инфраструктура на страната.

Откакто руските войски окупираха централата, те я използват като военна база, от която извършват нападения срещу контролираната от Украйна територия отвъд река Днепър, по-специално Никопол.

ОЩЕ: Ново предупреждение за АЕЦ Запорожие и възможна авария

Още: Публикуваха първите посмъртни снимки на папа Франциск (СНИМКИ)

Още: Тръмп с обновен план за Украйна - допуска гаранции за сигурност и отделна мироопазваща мисия (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес