Основните съюзници на Украйна ще се срещнат на 10 април, за да продължат обсъжданията на потенциална мироопазваща мисия, ако бъде постигнато споразумение с Русия. Срещата, водена от френския министър на отбраната Себастиeн Лекорню и британския му колега Джон Хийли, ще се проведе в централата на НАТО в Брюксел. Коалицията включва европейски държави, Канада и Австралия, но изключва Съединените американски щати.
Украински, френски и британски военни представители водят разговори, за да определят нуждите на Киев от такава мисия - Украйна иска миротворци, които да възпират бъдеща руска агресия. Началниците на генералните щабове на Франция и Обединеното кралство вече бяха в Украйна и сега предстои да се разбере какви ще са резултатите от т.нар. сили за подсигуряване.
Още: Докато България се снишава, Гърция се готви за Украйна – но при строги условия.
Какво очаква Украйна от мисията?
Украинският президент Володимир Зеленски подчерта колко важно е присъствието на чуждестранни войски по суша, въздух и море за гарантиране на мира. „Нашите партньори разбират от какво се нуждае Украйна“, каза той, акцентирайки върху противовъздушната отбрана.
Зеленски отбеляза също така значението на мандата на войските и инфраструктурата и спомена, че очаква яснота относно сроковете на мироопазващата мисия в рамките на следващия месец.
Павло Палиса - главният съветник по отбраната на Украйна - заяви, че около десетина държави биха желали да се присъединят към коалицията и да изпратят войски в Украйна, предава думите му Politico. „Говори се и за участието на балтийските и скандинавските страни“, каза Палиса пред репортери.
Снимка: Getty Images
Много държави, включително Великобритания, се колебаят дали да изпратят войски без подкрепата на САЩ, които са абсолютната променлива в уравнението под ръководството на президента Доналд Тръмп. Ако НАТО бъде включена в мисията, то така може да се осигури и участието на Щатите.
Междувременно Русия предупреди, че всяко разполагане на войски без мандат на ООН ще бъде неприемливо за Москва, като дори заговори за пряка конфронтация с НАТО: В САЩ видяха провал с миротворците, Русия заплаши НАТО (ОБЗОР - ВИДЕО).
При представянето на "силите за подсигуряване" в края на март обаче стана ясно, че те ще са различни от обсъжданите досега „мироопазващи“ сили - едното нещо няма да замества другото. Присъствието на съюзнически войски ще гарантира сигурността на Украйна и ще възпре бъдещи руски нападения.
Украйна продължава да настоява за мироопазваща мисия въпреки предизвикателствата при финализирането на подробностите. Палиса изтъкна значението на координирането на военните и политическите компоненти, преди да бъде взето каквото и да е решение.
Още: Зеленски разкри коза си срещу Путин и направи признание в полза на Русия за примирието (ВИДЕО)
„Ние прекрасно разбираме, че за да се вземат такива решения, е необходима синхронизация както на военния, така и на политическия компонент“, каза Палиса. Украйна е уверена, че процесът се движи напред, въпреки че обсъжданията относно формата на мироопазващата мисия все още продължават.
Както обясни Палиса, всеки мироопазващ контингент ще изисква цялостно планиране, включително системи за противовъздушна отбрана, електронна война и защита на военноморските сили, за да се гарантира безопасността както на чуждестранните, така и на украинските сили.
Ден след срещата на коалицията НАТО ще бъде домакин и на Контактната група по отбраната на Украйна - формат "Рамщайн", за да продължи обсъждането на военната помощ.
Още: "Театърът" на Стармър: Британски военни недоволстват, че ще ги пращат в Украйна