Дейвид Камерън заяви, че Обединеното кралство няма да спре продажбите на оръжие за Израел, като заяви, че позицията му не може да се сравнява с тази на САЩ, които спряха доставката на оръжие, тъй като Обединеното кралство не е голям доставчик на оръжие за Израел.
ОЩЕ: Напрежение: Байдън е спрял доставката на боеприпаси за Израел
Външният министър добави, че Обединеното кралство не подкрепя широкомащабно нахлуване в Рафах, освен ако не види план, който защитава цивилното население - позиция, която Лондон повтаря през последния месец.
Служители на Министерството на външните работи заявиха, че нямат мнение дали "Хамас" или Израел са по-близо до позицията на Обединеното кралство за двуетапно прекратяване на огъня, което да започне с хуманитарно прекратяване и да доведе до край на войната. Те изтъкнаха, че Израел твърди, че предложението, прието от "Хамас" в неделя, се различава от това, което Израел е бил готов да приеме седмица по-рано.
Визия за външната политика
Отговаряйки на въпроси в края на дългата си реч, в която представи визията си за външната политика след шест месеца на поста, Камерън заяви: "Има много съществена разлика между ситуацията в САЩ и ситуацията в Обединеното кралство. САЩ са огромен държавен доставчик на оръжия за Израел. Ние нямаме държавна доставка на оръжия от Обединеното кралство за Израел, имаме редица лицензи и мисля, че нашият износ на отбранителни продукти за Израел отговаря за значително по-малко от 1% от общия им обем. Това е голяма разлика. По отношение на Рафах ние сме наясно, че не бихме подкрепили някаква голяма операция в Рафах, освен ако няма много ясен план за това как да се защитят хората и да се спасят човешки животи, както и всичко останало. Не сме видели този план, така че при тези обстоятелства няма да подкрепим голяма операция в Рафах. Имаме много ясни процедури за лицензиране, едни от най-строгите в света. Следваме ги много внимателно и точно това правим и ще продължим да правим през следващия период".
ОЩЕ: Дейвид Камерън: Предлага се 40-дневно прекратяване на огъня
Официални представители на Обединеното кралство не пожелаха да посочат какво би трябвало да направи Израел в Рафах, за да се счита, че е преминал червената линия, но изглежда, че сухопътна инвазия би се разглеждала като нарушение на международното хуманитарно право.
Камерън заяви, че продължава да се фокусира върху подобряването на потока от хуманитарна помощ в Газа и заяви, че положението се подобрява с отварянето на пропускателния пункт Рафах и доставката на помощи.
Твърдението на Камерън, че продажбите на оръжие от Обединеното кралство не са същите като тези от САЩ за Израел, може да бъде оспорено на основание, че мащабът или доставчикът на оръжието са без значение, а въпросът е дали оръжието се използва по начин, който би могъл да противоречи на правните критерии на Обединеното кралство относно риска от сериозно нарушение на международното хуманитарно право.