На някои места по фронта в Украйна, руският артилерийски огън е намалял със 75% спрямо най-интензивното ниво във войната дотук. Това пише CNN, позовавайки се на украински и американски източници.
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Според американските изчисления, дневно руснаците вече изстрелват средно по около 5000 снаряда на ден, а бяха на нива от 20 000 средно на ден по-рано. Украинците имат други сметки – от 60 000 снаряда средно на ден руското ниво е вече на 20 000 на ден. И в двата случая обаче става въпрос за тенденция надолу.
Защо се случва това – все още няма истински рационално обяснение. Може би руснаците страдат от недостиг на боеприпаси, може би има промени в руската тактика.
Според американски данни, руснаците са били принудени да използват снаряди на по 40 години, защото запасът от по-нови боеприпаси е изтънял доста. Че има нужда, а няма покритие, говорят и данните, според които Русия получава боеприпаси от Северна Корея, макар че севернокорейците отричат.
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
От друга страна има американски оценки, че сегашният руски главнокомандващ в Украйна генерал Сергей Суровикин е далеч по-компетентен от предшествениците си и е наложил промяна на тактиката от традиционната за руската военна доктрина – покритие с бомбен килим т.е. изразходване на много муниции. В Луганска и Запорожка област руснаците усилено строят защитни съоръжения, както и в Крим – за да няма пробив на т. нар. сухопътен мост между Крим и Ростов. Тази подготовка включва и подсигуряване с боеприпаси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: За 2 млрд. долара: Полша договори със САЩ логистична поддръжка за "Пейтриът"
Отделен фактор обаче е ЧВК Вагнер, която буквално не следва командването на руското военно министерство. Създателят ѝ Евгений Пригожин изглежда се цели в Бахмут и заради собствена изгода – солните мини при Соледар, вярват американски източници. Но загубите са колосални – над 4100 убити и 10 000 ранени при общо около 50 000 души в ЧВК Вагнер. Ако за всеки 36 квадратни мили превзета украинска територия цената е такава, това е дефиницията за Пирова победа, категорични са американците.