Цяла Италия ще бъде поставена под карантина, тъй като смъртните случаи от коронавируса в страната продължават да се увеличават. Това обяви италианският премиер Джузепе Конте в телевизионно обръщение, цитирано от CNBC.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
На живеещите в 60-милионната държава е забранено да пътуват, освен за работа и при спешни случаи. Всички публични събирания ще бъдат забранени, нощните заведения няма да работят, а спортните събития са отложени. Целта на ограниченията е най-уязвимите хора в страната да бъдат защитени.
На жителите на Италия е нужна уважителна причина, за да напуснат страната със самолет, освен ако не са там временно по работа или като туристи. Същото важи и за пристигащите. На гарите ще бъде проверявана температурата на пътниците. На круизните кораби е забранено да акостират в различни италиански пристанища.
Училищата и университетите в цялата страна ще останат затворени до 3 април, но обществените превози ще продължат да функционират.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Извънредните мерки влизат в сила във вторник, 10 март и ще бъдат валидни до 3 април.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
"Няма да има само червена зона", каза Конте, визирайки издадената от него заповед за карантина, която се прилага за част от Северна Италия, където живеят около 16 млн. души.
Болни от вируса вече има във всички 20 италиански региона. "Имаме важен растеж на инфекцията ... и на смъртните случаи", посочи Конте. "Навиците в Италия трябва да се променят", препоръча той. Италианският премиер призова хората в страната да си помагат, за да се адаптират към по-строгите мерки, пише BBC.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
През уикенда италианските власти обявиха блокиране на региона Ломбардия, който е най-засегнатата част от страната от COVID-19. Разширяването на драстичните мерки за цялата страна идва след като смъртни случаи от COVID-19 на Апенините скочиха с 97 в понеделник до 463. Само за последните 2 дни жертвите на коронавируса в страната са 230.
Властите отчетоха и скок с 1807 случая на смъртоносния вирус, което увеличи общият брой на заразените до 9172, което превръща Италия в държавата с най-много случаи след Китай.
Ситуацията по света
Докато разпространението на вируса се забавя в Китай, където възникна през декември, той набира скорост в други части на света, включително Италия.
Представители на Световната здравна организация заявиха в понеделник, че е успокояващо, че вирусът е контролиран в Китай и други страни като Сингапур. Въпреки това, сега вирусът присъства в повече от 100 страни по света, а случаите в световен мащаб надхвърлят 100 000.
"Случващото се е в нашите ръце. ... В много страни нещата ще се влошат, преди да се подобрят", каза д-р Мария Ван Керхове, технически ръководител на програмата на СЗО за извънредни ситуации.
Приблизително 93% от случаите в световен мащаб са концентрирани в четири страни: Китай, Южна Корея, Италия и Иран, посочват служители на СЗО. "Абсолютно виждаме светлина в края на тунела, но колко бързо ще стигнем зависи от това, какво правят държавите", казват здравните експерти.