Турция винаги носи една специфична магия, която не може да бъде изцяло облечена в думи - тя се настанява в душата, небцето и спомените. И остава там топла и напомняща за себе си. Тук не говоря само за онази шарена, екзотична и космополитна Турция, която вероятно познавате от курортните градчета и безупречните хотели. Историята на нашата съседка е изумително богата и интересна и винаги може да ни изненада, но и да ни припомни за световни исторически личности и... митични образи.
Точно какъвто е Свети Никола. Повечето от нас го познават като покровител на моряците и като повод много българи да празнуват своя имен ден в началото на месец декември. Но не, Свети Никола далеч не е само това. Неговата история и пътят, който е изминал като реален човек, а след смъртта си и като непреходен световен символ, си струва да бъдат разказани.
Смята се, че Свети Никола е роден през месец март 270 г. в древния ликийски град Патара и по-късно става епископ на древния град Мира (дн. Демре), превръщайки се в изключително почитан и важен човек в региона. С времето Свети Никола се прочува с това, че помага на хората в нужда, закриля моряците и пази децата. И да, вярва се, че е извършвал чудеса, а по-късно образът му пътува из целия свят, трансформирайки се в... добрия старец Дядо Коледа. Но тази тема ще засегна в отделен материал.
Още: Увеличават се пътуванията на българи в чужбина
Преживяване от първа ръка
Да имаш възможността да посетиш места като приказния град Мугла, острова Свети Никола, Фетие, Каякьой, Патара, Демре и древния град Мира, Фаселис и Анталия е шанс да се потопиш в историята, намирайки се лично сред запазените сгради, гробници, аквадукти, антични театри и агори, където животът е кипял. А ако до теб има местен гид, който умело да разказва, то преживяването става в пъти по-ценно и богато.
Групата от български и сръбски журналисти, в средата - гидът Емре Чаадаш Бакър, снимка: Emre Çağdaş Bakır
Тук е моментът да кажа, че имах късмета да бъда част от малка и изключително стегната група журналисти от България и Сърбия - мислещи и търсещи хора, искащи да покажат и разкажат за Турция, за пътя на Свети Никола, но и за всички онези малки диаманти, които правят южната ни съседка привлекателна и незабравима. За щастие, нашият гид Емре бе на най-високо ниво, съживявайки пред очите ни с думи всички онези исторически периоди, за които с лекота ни разказваше.
Още: Кипър залага на водолазен и круизен туризъм от догодина
Пътят на Свети Никола
Тръгвайки по пътя на Свети Никола, първо стъпваме във Фетие. Там са сразяващи каменните гробници от времето на древна Ликия. След това корабче ни завежда на остров Свети Никола, където се разхождаме сред останки от 4, 5 и 6 в. сл. Хр. Смята се, че именно там е бил гробът на Свети Никола. И точно там се запознаваме с Реджеп - властелинът на острова. Преди 30 години той решава да заживее на острова и да се грижи за него, да посреща гости и да им разказва древни истории. Постепенно Реджеп се е превърнал в неизменна част от остров Свети Никола.
Гледки от и към остров Свети Никола
А из красивия, но леко тъжен Каякьой човек може да се разходи сред останали каменни постройки. Но защо нито една няма покрив, нито прозорец, нито врата? Причината е, че през 1957 г. близкият гр. Фетие преживява едно от най-тежките си земетресения и хората идват в Каякьой, за да вземат строителни материали и да възстановят щетите по домовете си.
Следващата спирка е Патара - родното място на Свети Никола. Патара е първото морско пристанище на Ликия и водещ град на Ликийската лига. А днес там могат да се видят изумителни запазени древни постройки - портата на Адриан, Античният театър, Агората...
Каякьой и Патара
Древният град Мира (дн. Демре) пък приютява църквата "Свети Никола", в която само преди дни и то пред очите ни бе показан новооткрит саркофаг. Смята се, че има голяма вероятност в него да са мощите на светеца, но никой не може да каже нищо категорично, докато находката не бъде изцяло разучена.
Задължителна спирка е и древният град Фаселис, който е предпочитана дестинация през летните месеци за много туристи. Всеки може да се разходи по основната улица, по която се виждат останки от древни магазини, помещения за римска баня, агората и античния театър. Гордо стоят и аквадуктите, чрез които местните са взимали вода от близката планина.
Още: Пътешествие до Бали: 5 неща, за които задължително да внимаваме (ВИДЕО)
Незабравимо приключение
Историята, разбира се, върви ръка за ръка с настоящето. Средиземноморското крайбрежие на Турция е идеалната комбинация от античност и модерност, древни останки и съвременни сгради. Комбинация, която не просто носи наслада на туристите, но и завинаги обогатява впечатленията и усещанията им за Турция.
Снимка: Mirjana A Nikic/Politika Magazine Serbia
Всеки, който е бил в Турция, познава добре и кулинарното богатство на тази страна. Изобилие от вкусове, най-различни вариации, непознати аромати и напитки за душата. Всичко това, в комбинация с прословутото гостоприемство на турците превръща пътуването до южната ни съседка в незабравимо преживяване.
Преживяване, което ще разкрие пред вас огромно историческо богатство и ще ви накара много скоро да планирате следващото си пътуване до Турция.
Снимки и текст: Неда Ковачева