Тромави и шумни, иранските дронове са относително лесни за сваляне. Само през изминалия уикенд, в който светът посрещна Нова година, украинската армия обяви, че е свалила всеки един от над 80 подобни машини, изпратени от Русия. „Такива резултати не са постигани никога преди“, каза говорител на украинските ВВС във вторник. Но тук идва логичният въпрос: Колко дълго Украйна може да поддържа усилията си, когато много от отбранителните й мерки струват много повече от безпилотните самолети?, пише в своя статия New York Times.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Дроновете Shahed-136, доставени на Русия от Иран, са сравнително евтини, докато наборът от оръжия, използвани за неутрализирането им, е много по-скъп, обясняват експерти. Артьом Старосиек, ръководител на Molfar, украинска консултантска компания, която подкрепя военните усилия на страната, изчислява, че използването на ракета за сваляне на дрон струва до седем пъти повече, отколкото самия безпилотен самолет. Производството на иранските дронове може да струва едва 20 000 долара, докато цената на изстрелването на една от ракетите земя-въздух, използвани от Украйна, може да варира от 140 000 долара за С-300 от съветската епоха до 500 000 долара за произведения в САЩ NASAMS, или Национална усъвършенствана ракетна система земя-въздух. Това е дисбаланс, който с течение на времето може да бъде в полза на Русия, струвайки скъпо на Украйна и нейните съюзници, смятат анализатори.
ОЩЕ: Украинската армия: Свалихме близо 500 вражески дрона от септември насам
Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза в речта си в понеделник, че Русия залага на „изтощението на нашите хора, на нашата противовъздушна отбрана и нашия енергиен сектор“. Molfar изчислява, че от септември насам Русия е изстреляла около 600 дрона срещу Украйна. Кампанията, която набра темпото точно когато Москва претърпя поредица от загуби на бойното поле, предизвика постоянни прекъсвания на електрозахранването в момент, когато суровата зима напомня за себе си.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
И двете страни са използвали безпилотни самолети не само за разузнаване и атаки, откакто инвазията на Русия започна през февруари. Това е и първият път, в който такива машини са широко използвани в европейска война. В някои случаи украинските сили са използвали лекострелкови оръжия, за да свалят дронове, но като правило, тъй като руснаците атакуват основно през нощта, Киев разчита в голяма степен на ракети, изстреляни от бойни самолети и от наземни ПВО системи. Длъжностни лица казаха, че Украйна е използвала ракети земя-въздух, известни като NASAM, няколко пъти през уикенда, за да противодейства на безпилотни самолети.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
ОЩЕ: Надпис върху свален дрон, изстрелян от руснаците: "Честита нова година" (СНИМКА)
Майкъл Кофман, експерт по руската армия в изследователския институт CNA, казва, че украинците използват „комплект от различни системи за противовъздушна отбрана“, за да се борят със заплахата, като сред тях има и ракетни системи от съветската епоха, и от НАТО, всяка със собствен профил на разходите“. Някои от зенитните оръдия на Украйна, като радарно насочваната мобилна оръжейна система Гепард 2, са евтини в сравнение с други разгърнати отбранителни системи от съветската епоха и в Европа. А някои от американските ракети-прехващачи са сравнително скъпи.
Въпреки това, според Артьом Старосиек, разходите за свалянето на дроновете с ракети трябва да се разглеждат в по-различен контекст. Струва много по-малко да свалиш дрон, отколкото да поправиш повредена или разрушена електроцентрала, отбеляза той. А има и нещо още по-важно – човешкият фактор. „Хората са все още живи“, каза той. В доклад, публикуван на 7 ноември, Molfar обявява, че 82 процента от дроновете са били свалени, но оттогава този дял се е увеличил.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още за случващото се в Украйна – четете тук