Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Четири сценария пред Путин за атака срещу Украйна

01 февруари 2022, 02:20 часа • 7229 прочитания

Всяка руска атака, независимо дали е ограничено нахлуване, или цялостно нападение, вероятно ще бъде предшествана от кибератаки и саботажи, насочени към гранични региони на Украйна и ключова инфраструктура. Това твърдят водещи британски разузнавателни експерти, цитирани от вестник “Дейли мейл”, предава 24 часа. Анализатори разглеждат възможните четири сценария за руска инвазия.

Вариант 1 - кибератаки и саботаж

Това се смята за най-леката опция, достъпна за Путин. Това ще го накара да засили тактиката, за която вече е обвинен, че използва срещу Украйна в така наречената “хибридна война”, която смесва както конвенционални атаки, така и нови форми на военни действия. Проруските сепаратисти, които вече действат в Източна Украйна, биха могли да получат финансиране, оръжия и тайна подкрепа от руската армия, за да засилят атаките си срещу киевските сили. Това ще даде на Русия евтин начин за оказване на натиск върху правителството на президента Володимир Зеленски чрез “война на изтощение”. Тя ще бъде придружена от психологическа атака, насочена към дестабилизиране на останалата част от страната, разпалване на бунтове и превръщане на правителството в непопулярно – с надеждата да се свали Зеленски, за да може той да бъде заменен с лидер, приятелски настроен към Москва.

Кибератаки биха били използвани за нарушаване на живота в страната. Например чрез прекъсване на електрическите мрежи, затваряне на банки и банкомати, объркване на обществения транспорт или принуждаване на бизнеса да плаща откупи, което ще вреди на икономиката. Всичко това вероятно ще бъде съчетано с фалшиви бомбени заплахи, насочени към училища или други обществени институции, заедно с разпространението на дезинформация за създаването на недоверие в правителството.

Други опции включват финансиране на престъпни мрежи в Украйна за увеличаване на социалните вълнения или извършването на саботажи в уязвими райони, които да ги дестабилизират. Така Путин ще има предлог за инвазия въз основа на твърдението, че руски граждани в тези области са изложени на риск. “Това може да бъде както основна форма на хибридна война, така и подготовка за още по-активни военни действия”, смятат експерти.

Вариант 2 - подсилване и разширяване

Владимир Путин може да се стреми и към разширяване на територията на Русия, както вече направи през 2014 г., когато анексира Крим и прати военни в градовете Луганск и Донецк. Тази втора опция, обявена от американския ген. Филип Брийдлав, би включвала вкарване на войски в проруските райони. Повечето анализатори смятат, че кремълските сили вече действат там, но това не се признава от властта в Москва. Открито присъствие на Русия в тези райони и евентуалното обявяване на Луганск и Донецк за независими републики би осигурило на руския лидер лост да засили натиска върху Украйна без драматична ескалация на бойните действия.

Ако Путин реши да ескалира конфликта, това може да стане с обстрел на населени места около контролираните от сепаратистите градове, заедно с бомбардировки, насочени към украинската фронтова линия с цел да я пробият. Тогава руските войски биха могли да маневрират през пролуките с цел разширяване на контролираната от сепаратистите зона и завземане на тактически активи. Попадането на електроцентрали и комуникационни мрежи под руски контрол би направило регионите по-жизнеспособни като независими държави. Този подход би приличал на войната в Грузия през 2008 г., когато Москва премести сили в Абхазия и Южна Осетия, обяви и двете за независими, след което отиде да окупира територия отвъд двата региона.

Вариант 3 - заобикаляне и изолиция

Анализаторът по отбрана Скот Бостън от RAND Corporation, твърди, че при тази опция Москва би атакувала западно от сегашната фронтова линия между Украйна и сепаратистите. За целта ще се използват бързо движещи се бронирани единици за заобикаляне на правителствените войски. “Ако подобно нападение може да бъде завършено достатъчно бързо, то ще остави правителствените части обградени”, смята Бостън.

Това би могло да принуди украинските сили да се предадат на руснаците, което би било мощен пропаганден момент за Кремъл, а същевременно ще бъде значителен удар за отбранителните сили на Украйна. Друг възможен вариант са морски атаки в Азовско и Черно море, където украинският флот е силно превъзхождан от огромния Черноморски флот на Русия.

“Морето е най-слабото място на Украйна”, убеден е Тарас Чмут, украински военен експерт. Целите вероятно ще включват завземането на стратегически важния Змийски остров. Той е разположен близо до границата на Украйна с Румъния. Окупацията му ще позволи на Москва да претендира за териториалните води около острова, простиращи се на 12 мили в морето. Районът обхваща важни корабни пътища до пристанищните градове Одеса и Херсон. Ако островът мине в руски ръце, тези канали за корабоплаване могат да бъдат прекъснати, което ще доведе до изолиране на Украйна от международните пазари и лишаване на икономиката ѝ от жизненоважни търговски приходи. Руският флот може също да блокира Керченския проток, свързващ Азовско и Черно море. Така ще бъдат отрязани от света пристанищните градове Бердянск и Мариупол.

Като се има предвид военноморското господство на Москва в Азовско море, тя може също да се стреми да завземе Мариупол и Бердянск, отваряйки възможността сухопътни войски да се движат и през двата града. Това ще даде възможност да се създаде “сухопътен мост”, простиращ се от сепаратиските райони на изток чак до Крим.

Вариант 4 - бърза атака

Изненадващо нападение с голям брой войски, разпръснати на множество фронтове, би осигурило найголяма полза на Путин, смятат анализатори. Има дори вариант Москва да атакува от Молдова. Целта би била да се нанесат максимални щети на Украйна в най-кратък период от време, хвърляне на правителството и Запада в тотален шок и значително изместване на баланса на силите. Атака от Беларус може да бъде особено опустошителна, защото осигурява най-краткия път на руските войски да достигнат до Киев. Ако войските на Путин успеят да стигнат до там, целта ще е да обградят украинската столицата и да я поставят под обсада.

“Киев е критично важен като център на управление и точка на концентрация на голям брой инфраструктури”, отбелязват анализатори. Блокадата на столицата не само би нанесла огромни психологически щети на въоръжените сили и населението на Украйна, но може и да срине правителството и да доведе до насилствена смяна на режима. След този ход Путин може да започне отново преговори със Запада, но от позицията на човек, който държи всички козове.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес