Все още съществува опасност от руски подривни операции в Чехия и държавата трябва да бъде готова да се справи с тях. За това предупреди ръководителят на Чешката информационна служба за сигурност (BIS) Михал Куделка на конференция, предаде Чешката информационна агенция, цитирана от БГНЕС.
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Според него, Русия все още е способна да предприеме операции като експлозията на склада за боеприпаси във Врбетице през 2014 г. За взрива се твърди, че е организиран от руското разузнаване.
Куделка обаче заяви също, че потенциалът за операции на руското разузнаване в Чехия е бил значително подкопан от изгонването на значителен брой дипломати от руското посолството в Прага. Според него една от най-значимите текущи заплахи е руската дезинформация, предаде Радио Чехия.
Ръководителят на чешкото военно разузнаване Ян Берун заяви, че разузнавателната общност би спечелила от по-ясно законодателство, когато става въпрос за справяне с дезинформацията. И двамата говориха на конференция, посветена на руската власт и влияние в Европа.
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Всичко за случващото се в Украйна – тук
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: За 2 млрд. долара: Полша договори със САЩ логистична поддръжка за "Пейтриът"