Крал Чарлз Трети няма да плаща данък върху състоянието, което е наследил от покойната кралица Елизабет II, въпреки че доброволно е пожелал да последва примера на майка си и да плаща налог върху доходите.
По силата на клауза, договорена през 1993 г. от тогавашния министър-председател Джон Мейджър, всяко наследство, предадено "от владетел на владетел", избягва 40-процентовия данък, прилаган за активи на стойност над 325 000 британски лири.
Имотите на короната се оценяват на 15,2 млрд. паунда, от които 25% от печалбата се предоставя на кралското семейство като суверенна субсидия. Имуществото включва кралските архиви и кралската колекция от картини, които се държат от монарха "по право на короната", пише "Гардиън".
Тези активи не могат да бъдат продадени от краля и на практика са предадени на правителството в замяна на безвъзмездна помощ. В насоките на правителството се заключава, че следователно би било "неуместно да се плаща данък върху наследството по отношение на такива активи".
Отделно от това, Чарлз наследява от кралицата и херцогство Ланкастър - частно имение, което включва земи, имоти и активи, държани под попечителство за владетеля. Той е освободен от данък върху наследството на тези активи, за да запази "известна степен на финансова независимост от правителството". Имението на херцогство Ланкастър, което е основният източник на богатство на кралицата, е реализирало близо 22 млн. паунда приходи през 2021 г.
Правителствените насоки добавят: "Монархията като институция се нуждае от достатъчно частни ресурси, за да може да продължи да изпълнява традиционната си роля в националния живот".
Клаузата от 1993 г., договорена от Мейджър, също така освобождава наследството, преминало от съпруг на бивш владетел към владетел. За последен път тя е използвана при смъртта на кралицата-майка Елизабет през 2002 г., когато тя оставя състоянието си, оценявано на 70 млн. паунда, включително колекция от яйца на Фаберже, на кралица Елизабет II, единствената ѝ оцеляла дъщеря.
Всеки освен крал Чарлз, който наследи частни активи от кралицата, ще трябва да плати данък наследство. Освен това монархът не е задължен по закон да плаща данък върху доходите, данък върху капиталовите печалби или данък върху наследствата.
В началото на 90-те години на миналия век обаче имаше обществен натиск относно разходите на монархията и бяха повдигнати въпроси за това кой ще плати сметката за ремонта на замъка Уиндзор, след като той беше сериозно повреден от пожар.
През 1992 г. беше обявено, че кралицата ще плати доброволно данък върху доходите през следващата година, а Чарлз, когато бе принц на Уелс, заяви, че ще подражава на майка си.