България и още четири източноевропейски държави настояват Брюксел да наложи мита върху вноса в ЕС на зърнени култури от Украйна. Те упрекват украинските зърнопроизводители в нелоялна конкуренция, заяви днес унгарският министър на земеделието Ищван Над, цитиран от Ройтерс.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Европейски асоциации: Важно е да се предложи решение за вноса от Украйна
Министрите на земеделието на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили съвместно писмо до Европейската комисия, в което настояват за ответни мерки спрямо вноса на по-евтини селскостопански продукти от Украйна. Те посочват, че той ограничава износа на земеделска продукция от техните страни, се казва в съобщение на земеделското министерство в Будапеща. Българското министерство на земеделието и храните потвърди, че София е подписала писмото.
Още: Украйна е изнесла 15 млн. тона стоки през черноморския коридор
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Петте държави, които са изпратили искането до ЕК, са сред шестте членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото са необходими на вътрешните им пазари. Това свръхпроизводство е ключов фактор за гарантиране на европейските доставки на храни и за запазване на стратегическия суверенитет на Евросъюза, посочват земеделските министри, цитирани от bTV.
Още: Украйна е загубила над 1 милиард долара заради блокадата на полската граница
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Фермерите в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия „търпят значителни щети“, откакто ЕС отмени квотите за внос и премахна митата върху импорта на украински зърнени култури, се казва в писмото. Министрите на земеделието призовават също така Еврокомисията да проучи украинските производствени практики и да посочи в доклад дали те са в съответствие със стандартите на Евросъюза. Писмото е адресирано до заместник-председателя на ЕК с ресор „Икономика в интерес на хората“ Валдис Домбровскис и до еврокомисаря по въпросите на земеделието Януш Войчеховски, посочва Ройтерс.