Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България не се включи в регистъра на руските щети в Украйна

17 май 2023, 14:20 часа • 7058 прочитания

43 държави и Европейският съюз се включиха или изразиха намерение да се присъединят към регистър на щетите, причинени от руските сили по време на инвазията им в Украйна. Споразумението беше подписано по време на срещата на върха на държавните и правителствените ръководители от Съвета на Европа в исландската столица Рейкявик.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Подписи положиха генералният секретар на Съвета на Европа Мария Бурич, премиерът на Исландия Катрин Якобсдотир, исландският външен министър Тодрис Гилфадотир, нидерландският министър-председател Марк Рюте, премиерът на Украйна Денис Шмигал и украинският правосъден министър Денис Малюска.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Резолюцията беше публикувана официално от Съвета на Европа на 12 май. В нея се вижда, че България не е сред подписалите се 43 страни. Там са съседките ни Северна Македония, Румъния и Гърция, много от европейските държави, Канада, САЩ, Япония и ЕС.

Споразумението води до създаване на база данни, която да документира доказателствата за загубите и щетите, причинени на Украйна и народа на нападнатата от Русия страна.

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

"Подкрепата и солидарността с Украйна е един от основните приоритети на исландското председателство и ние работихме усилено, за да гарантираме, че резултатите от срещата на върха в Рейкявик са насочени към необходимостта от всеобхватна отговорност за руската агресия срещу Украйна", заяви премиерът на островната страна Катрин Якобсдотир. Тя подчерта, че "Съветът на Европа може и трябва да играе важна роля за осигуряване на отчетност. Регистърът е важна стъпка към поемане на отговорност за престъпленията, извършени по време на бруталната война на Русия, и силно послание за подкрепа за Украйна".

Мария Бурич от Съвета на Европа заяви, че решението за създаване на Регистъра на щетите под егидата на организацията е историческо. Тя добави, че "той ще подпомогне жертвите при регистрирането на техните загуби и е жизненоважен за всеки компенсационен механизъм. Подкрепен от много голяма коалиция от държави членки и държави извън ЕС, както и от ЕС, той е едно от първите правно обвързващи решения за търсене на отговорност от Русия за нейните действия".

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Европейският съюз, представляван от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предостави значителен принос за покриване на разходите по стартирането на проекта. Седалището на Регистъра ще бъде в Хага (Нидерландия), със сателитен офис в Украйна.

Марк Рюте подчерта, че "на Русия трябва да бъде потърсена отговорност, включително за щетите, понесени от Украйна и нейния народ. Ето защо сме горди, че седалището на Регистъра на щетите ще бъде в Хага, правната столица на света".

Регистърът се създава за първоначален период от три години и ще служи като база за доказателства и информация за искове за щети, загуби или вреди, причинени от руската агресия срещу Украйна. Той проправя пътя към бъдещ международен механизъм за всеобхватно обезщетение на жертвите на руската агресия.

Украинският премиер Денис Шмигал заяви, че Украйна приветства създаването на Регистъра на щетите. "Благодарни сме на Съвета на Европа и на всички участващи държави за тази висока степен на подкрепа. Приканваме и други страни от всички краища на света да се присъединят към Регистъра на щетите в знак на подкрепа на важния въпрос за отговорността на Русия за войната ѝ срещу Украйна. Регистърът е важен етап по пътя към справедливостта и обезщетенията за Украйна и украинците, които са пострадали толкова много от тази война", каза той.

"Тежката работа започва сега - трябва да гарантираме, че Регистърът ще започне да функционира скоро, за да могат жертвите на руската агресия да подадат своите искове. Подчертаваме също, че създаването на Регистъра е само първата стъпка към сформирането на цялостен компенсационен механизъм, който ще гарантира, че Русия ще изплати пълни обезщетения на Украйна в съответствие с международното право, включително чрез своите международно разположени активи. Очакваме с нетърпение да работим с нашите партньори по този важен въпрос", допълни Шмигал.

ОЩЕ: Дори Унгария е сред 23-те държави, обещали боеприпаси на Украйна - не и България

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес