Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бунт в центъра на Рим: какво става зад стените на Ватикана?

21 май 2024, 21:34 часа • 7143 прочитания

Пред портите на Ватикана изглежда като съвсем нормален ден. Хиляди туристи се редят на опашка, за да посетят световно известните Ватикански музеи. От другата страна на стените обаче - в най-малката държава в света - ситуацията не е нормална, пише ZDF в свой репортаж от Рим.

Още: След "псевдоизборите за президент": Великобритания и Канада налагат санкции на Беларус

Още: Студентите блокираха Белград и Вучич веднага заговори за "демократично" решаване на проблеми (ВИДЕО)

Общ иск срещу Ватикана

Служителите на музеите, сред които охранители, реставратори и работещи в книжарниците, се подготвят за протест. Те заплашват с общ иск срещу Ватикана, ако условията им на труд не се променят драстично. 49 души са се включили към оплакването, посочва Ройтерс. Всички те са италиански граждани и работят за Светия престол от години.

Още: Ватиканът въвежда по-строги правила кога явленията ще се признават за "чудеса"

Още: Новите еврокомисари се заклеха пред Съда на ЕС в Люксембург

Още: Идея: Руските деца, несъгласни с и действащи против "специалната военна операция", да не могат да учат (ВИДЕО)

Сред оплакванията са ниско заплащане и недостатъчно добро здравно осигуряване. Тези проблеми не са новост, отбелязва още ZDF. Но подобрение така и не е имало, затова служителите се обръщат към прословутата адвокатна Лаура Сгро. От Светия престол засега не са отговорили на обвиненията.

"Условията на труд нарушават достойнството и здравето"

Още: Временно назад: Севернокорейците в Курск. Цял блок, приютил руски войници, е опожарен (ВИДЕО)

Още: Изгоря камбанарията на историческа сграда в Париж (ВИДЕО)

Сгро се обръща към испанския кардинал Фернандо Верхес, който ръководи администрацията във Ватикана. "Ваше Високопреосвещенство, условията на труд нарушават достойнството и здравето на служителите", пише тя. Адвокатката обръща внимание и на "лошия мениджмънт" в музея. Тя цитира служители, които споделят, че дневният лимит от 24 хиляди посетители се надминава с още няколко хиляди, а едва два аварийни изхода са отворени.

Други сериозни обвинения са, че нито вентилацията през лятото, нито охранителите могат да се справят с този наплив - един жандармерист на входа няма как да гарантира безопасността на всички, посочва Сгро.

Още: Брюксел дава 30 млн. евро за закупуване на газ за Приднестровието

Още: България подкрепи продължаване на помощта за Украйна и е против съдбата ѝ да бъде решавана от други

Още: Ватикана ще предлага индулгенции през 2025 г.

Ватиканът се бори с дефицит от години

Входните такси за музея на Ватикана са сред най-важните финансови източници за града държава, който от години се бори с растящ дефицит. Само по време на пандемията липсата на приходи доведе до дупка в размер на 53 милиона евро. Ватиканът замрази заплатите на служителите и не им плати за часовете, в които са били принудени да не работят заради противопандемичните мерки. Синдикати там няма.

"Това е изключително смела стъпка от страна на служителите, която, надяваме се, ще доведе до подобрение за всички", обяснява Сгро пред германската обществено-правна медия. Ватиканът разполага с един месец да реагира. Ако не го направи, най-малката държава в света ще бъде изправена пред първия колективен иск в своята история.

Ватиканските музеи са едни най-посещавани в света, заедно с парижкия Лувър, Британския музей и Метрополитан в Ню Йорк. В тях могат да бъдат видени Сикстинската капела, включваща емблематичния "Страшен съд" на Микеланджело, и Стаите на Рафаело.

Още: Папата иска да помогне за обмена на пленници между Украйна и Русия

 

Източник: Дойче веле

Папата отпуска 100 хил. евро в помощ на Бразилия

Папата каза коя настолна игра носи "глътка свеж въздух"

Папата: Прегръдките могат да предотвратят войни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес