Десетки хиляди излязоха по улиците на европейски градове - в Австрия, Нидерландия, Хърватия, Италия, за да протестират срещу новите ограничения заради коронавируса, предаде Би Би Си.
Още: Зеленски: Украйна е готова да помогне на Молдова с въглища (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 09.01.25 - Колко важен е град Торецк?
Най-бурни бяха демонстрациите в Нидерландия, като в Хага и Ротердам се стигна до сблъсъци с полицията, която бе принудена да открие стрелба. Протестиращи с качулки на главите хвърляха фойерверки и палиха велосипеди в Хага, а конна полиция разпръсва с палки тълпата. Арестувани са поне 7 души.
В Ротердам пък служителите на реда откриха огън по участници в протеста, заклеймен от градските власти като “оргия на насилието”. Поне трима демонстранти са били ранени, води се разследване. Недоволството в Нидерландия бе предизвикано от наложения миналата седмица 3-седмичен частичен локдаун, който забранява посещението на спортни събития и задължава заведенията да затварят в 20,00 часа.
Още: Влязоха в сила електронните визи за пътуване във Великобритания
Още: Полша: Русия води кибервойна срещу нас
Хиляди протестираха във Виена след решението на властите от утре страната да влезе в 20-дневен локдаун, а от февруари ваксинацията да стане задължителна за всички граждани. Демонстранти скандираха “Свобода” и “Съпротива” и освиркаха органите на реда. В хърватската столица Загреб хиляди изразиха несъгласието си със задължителната ваксинация на служителите в публичния сектор. А в Италия за пореден уикенд демонстрираха срещу “зелените пропуски”, което освен за обществения транспорт и публичните места, се изискват и за ходене на работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скопие отново е сред градовете с най-замърсен въздух в света
Още: Объркал бил думите: Карасев се оправда за обидите си към Илхам Алиев
Испанското правителство не планира нови ограничения въпреки нарастването на случаите на COVID-19. Премиерът Педро Санчес защити стратегията на кабинета си срещу пандемията, подчерта, че 89% от жителите на Испания над 12 години са ваксинирани, и настоя, че вирусът може да бъде контролиран.
“Виждаме, че броят на заразените в страната отново расте, но в много по-малка степен от други части на Европа. Трябва да имаме доверие в нашата стратегия и да я следваме. Знаем добре каква е рецептата - ваксиниране и маски”, посочи Санчес. Той обяви и “историческа” инвестиция от 600 милиона евро за модернизиране на туристическия сектор. Премиерът препотвърди и ангажимента на правителството европейските фондове за възстановяване след пандемията да стигнат до всички испанци.
Още: На срещата си с Путин: Фицо гарантирал доставките на газ за Словакия
Още: Румънците избират президент на 4 май
Германия на прага на пета вълна на коронавируса
От института “Роберт Кох” препоръчват засилването на ваксинацията като единствен начин за справяне с пандемията. Германия може да се изправи пред пета вълна на пандемията от коронавируса - за това предупреди ръководителят на германския здравен институт “Роберт Кох” Лотар Вилер, съобщи ДПА.
Според Вилер решението е в засилването на ваксинацията.
“Ако ограничаването на социалните контакти до минимум и увеличаването на равнището на ваксинация не подобри значително ситуацията, сегашните модели показват, че ще се изправим и пред пета вълна от заразяване”, предупреди Вилер. В момента Германия се бори с четвъртата вълна. Вилер добави, че ситуацията през зимата зависи от това, което хората ще решат да направят в момента и изрази съжаление, че мнозина не са избрали да предприемат относително лесни стъпки.
Ръководителят на здравния институт призова за голямо увеличаване на броя на ваксинациите. “Ваксината е пътят за справяне с тази пандемия”, подчерта Вилер. Имунизацията предоставя много високо равнище на защита, но не дава стопроцентова гаранция, пише в-к Труд.
Институтът “Роберт Кох” призовава да бъдат ваксинирани най-малко 85% от хората между 12 и 59 години и 90% от навършилите 60-годишна възраст. До момента в Германия е имунизирано 67,5% от населението.