Завръщането на вълка в Европа представлява "реална опасност" за добитъка и живота на хората, предупреди Европейската комисия (ЕК), като обяви плановете си да преразгледа статута на защитен вид на хищника, съобщи „Евронюз“.
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
След все по-силните призиви на европейските фермери изпълнителният орган на блока ще навлезе в "нова фаза" на процеса на вземане на решение дали да понижи природозащитния статус на вълците, като събере съответните данни от местните общности и учените.
"Трябва да разполагаме с актуална информация и данни за състоянието на вълка, за да можем да предприемем по-нататъшни действия", заяви говорител на ЕК.
Понастоящем видът е строго защитен съгласно Директивата за местообитанията, приета през 1992 г., която забранява умишленото улавяне или убиване на вълци в дивата природа.
Но неотдавна глутници вълци се завърнаха в региони на ЕС, където от десетилетия отсъстваха, нападаха добитък и внасят напрежението в земеделските и ловните общности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съюзник на Ердоган постави под съмнение гръцкия суверенитет над Додеканезите. Остра реакция на Атина
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен беше лично засегната през септември миналата година, когато нейното 30-годишно пони Доли беше убито от вълк в Североизточна Германия.
"Концентрацията на вълчи глутници в някои европейски региони се превърна в реална опасност за добитъка, а потенциално и за хората", заяви Фон дер Лайен в изявление в понеделник.
Дерогациите от Директивата за местообитанията позволяват на земеделските стопани да предприемат целенасочени мерки за защита на своите култури и поминък, като например използването на капани за "мек улов" на вълци.
Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия
Председателят на ЕК призова местните и националните власти "да предприемат действия, когато е необходимо", като прилагат такива дерогации.
"Стига опазване"
Земеделските общности в Европа призоваха да се понижи природозащитният статус на вълците в отговор на нарастващата заплаха, която представляват вълчите глутници.
В резолюция на Европейския парламент (ЕП) от ноември миналата година Комисията беше призована да подкрепи селскостопанския сектор, като осигури по-голяма гъвкавост при защитата на добитъка им от нападения.
Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата група в Парламента, оглави подобни призиви, като се позиционира като защитник на правата на фермерите в ключовите реформи на ЕС в областта на околната среда.
Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Германия и Италия са сред държавите-членки на ЕС, в които се наблюдава драстично увеличение на броя на убитите животни. В Австрия, където броят на добитъка, убит от вълчи глутници, според съобщенията се е увеличил с 230% до 680 през 2021 г., няколко региона противоречиво разрешиха убиването на вълци.
Природозащитници и неправителствени организации твърдят, че подобно убиване е в нарушение на правото на ЕС.
По-рано тази година 12 министри на околната среда от ЕС изпратиха писмо до европейския комисар по околната среда Виржиниус Синкевичюс, в което призоваха изпълнителната власт да не "отслабва правната защита на вълка". Писмото, инициирано от Словакия, беше подписано от министрите на България, Германия, Гърция, Испания, Ирландия, Кипър, Люксембург, Австрия, Португалия, Румъния и Словения.
"Бавното възстановяване на популациите на вълците в ЕС трябва да се празнува, а не да се страхуваме", заяви Рейнеке Хамелеерс, главен изпълнителен директор на Еврогрупата за животните, в отговор на съобщението на ЕК.
ОЩЕ: Глутниците вълци в Германия се увеличават, животновъдството търпи сериозни щети