Бюджетният излишък на Русия почти се стопи през тази година – това се дължи на нарастващите разходи за войната в Украйна и в същото време намаляващите приходи от петрол и газ.
През деветте месеца до септември 2022 г. Русия е регистрирала излишък в размер на 55 млрд. рубли (86 млн. долара), според данни, публикувани в сряда от Министерството на финансите в Москва и цитирани от Financial Times. Това е сериозен спад спрямо излишъка от 1,5 трилиона рубли за петте месеца до края на май.
На месечна база бюджетът е отрицателен от юни насам, според изчисления на британското издание, базирани на официалните данни. Ако тенденцията се запази, бюджетното салдо вероятно ще стане отрицателно през 10-те месеца на годината до края на октомври.
Енергийните потоци от Русия към Европа намаляха значително, след като Владимир Путин реши да започне пълномащабната война в Украйна през февруари, и това натежа върху държавните финанси.
През май Китай увеличи покупките на суров петрол от Русия с 55% на годишна база. Индия също купува повече руски петрол. Москва обаче трябваше да предложи значителна отстъпка на Пекин и Ню Делхи спрямо световните цени.
Икономистът в Moody's Analytics Олга Бичкова очаква дефицитът на Русия да се увеличи до 9% от брутния вътрешен продукт през следващата година. Според нея това ще стане "в резултат на ограничения растеж, вноса и възможността да се харчат приходите от петрол и газ".
Във вторник Международният валутен фонд изчисли, че икономиката на Русия ще се свие с 2,3% през следващата година, което е третият най-лош резултат в света след Шри Ланка и Екваториална Гвинея. МВФ също така прогнозира, че публичните финанси на страната ще останат с дефицит до 2026 г.
ОЩЕ: Руската икономика се разпада: 9 развенчани мита на Путин за ефектите от санкциите