Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Брюксел започва правни действия срещу спорния закон за суверенитета на Унгария

07 февруари 2024, 18:47 часа • 3108 прочитания

Европейската комисия започна правни действия срещу така наречения "закон за суверенитета", приет наскоро от унгарския парламент, предаде Euronews. Законодателството, оглавявано от управляващата партия на Виктор Орбан и одобрено от парламента в средата на декември, дава право на държавата да разследва хора и организации, заподозрени в подкопаване на суверенитета на страната, с потенциални присъди до три години затвор.

Орбан, който често заклеймява критиците си като агенти, платени от западни организации, казва, че законът е необходим, за да защити Унгария от неоправдана политическа намеса. Прилагането на законопроекта зависи от новосъздадената „Служба за защита на суверенитета“, която може да събира информация за лица или групи, които получават чуждестранно финансиране и се смята, че влияят върху политическия дебат и изборните процеси в страната. Унгарските тайни служби са принудени да съдействат на властта.

Разпоредбите на закона, по-специално неговият широк, но неясен мандат и липсата на съдебен контрол, предизвикаха сериозна загриженост от страна на гражданското общество и независими журналисти, които се страхуват, че ще бъдат несправедливо атакувани, защото отказват да следват политическата догма на Орбан и ще бъдат безсилни да се противопоставят решенията, взети от "службата на суверенитета". Унгария разполага с два месеца, за да отговори на възраженията на Комисията. Официалното уведомително писмо е първата стъпка от процедурата за нарушение, която може да доведе до съдебно дело и ежедневни глоби пред Съда на Европейските общности.

Още: ЕК дава България на Съда на ЕС заради водите, започва и друга процедура за нарушение

Нов сблъсък между Брюксел и Будапеща

Новият сблъсък между Брюксел и Будапеща идва само няколко дни след среща на върха с високи залози, на която Орбан отмени ветото си върху специален фонд от 50 милиарда евро за Украйна, след кампания за натиск от страна на колегите му лидери и Европейския парламент.

Като част от преговорите, които предшестваха срещата на върха, Орбан поиска незабавното освобождаване на приблизително 21 милиарда евро от фондове за възстановяване и сближаване, които Европейската комисия задържа поради постоянни пропуски във върховенството на закона в Унгария. Изпълнителната власт обаче настоява, че пари в брой няма да бъдат отключени, докато страната не изпълни поредица от „основни етапи“ и условия за справяне със ситуацията.

Още: Швеция ще чака още унгарското "да" за НАТО: Партията на Орбан бойкотира парламента

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес