Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви пред депутатите от Европарламента, че в ЕС няма единодушие по въпроса за отношенията с Русия.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
„Решихме да отделим време за провеждане на демократични дебати… Искам да уточня, че Русия и ЕС са свързани с комплекси отношения и всякакви стратегически ходове трябва да започват с политически консенсус. Това отнема много време, но си струва. Когато бъде готов аналитичният доклад, ЕС смята да вземе съгласувано решение”, каза той.
Шарл Мишел уточни, че на европейската среща на върха на 24-25 май „в хода на стратегическите дебати лидерите разказаха откровено за опита си в отношенията с Русия”.
Москва е създала цяла серия от конфликти около себе си и не само, констатира Мишел.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
„Ние най-често реагираме, а не проявяваме инициатива. Реагирахме на това, което не искаме да видим, но сега трябва да уточним какво искаме от Русия”, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Според него, ЕС трябва да определи както стратегическите си цели, така и пътя за тяхното постигане. Това трябва да се случи в съответствие с пет принципа. Дискусиите ще продължат въз основа на доклада, който ще бъде изготвен от върховния представител по външна политика на ЕС Жозеп Борел и който ще представи различните варианти, заключи председателят на Съвета на ЕС.
На среща на върха в Брюксел на 24-25 май лидерите на ЕС възложиха на Борел да подготви доклад за отношенията на ЕС с Русия за срещата на върха на ЕС през юни. Европейският съвет също потвърди, че се придържа към петте принципа, които ръководят политиката на ЕС спрямо Русия.
През 2016 г. ЕС прие пет принципа, от които да се ръководят всички държави-членки при контактите си с Русия. Принципите включват пълното прилагане на Минските споразумения за Украйна, засилване на сътрудничеството с източните партньори на ЕС, осигуряване на енергийната сигурност на Европейския съюз, развитие на европейско-руското сътрудничество по международни въпроси от интерес за ЕС и подкрепа гражданското общество в Русия и контактите между народите на Руската федерация и ЕС.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Отношенията между Москва и Запада се влошиха на фона на ситуацията в Донбас след 2014 г., когато Русия бе обвинена, че се намесва във вътрешните работи на Украйна. Москва отхвърли тези обвинения и заяви, че Русия не е страна по вътрешноукраинския конфликт, а въпросът за Крим е приключен окончателно и да се разговаря с Москва посредством санкции е контрапродуктивно.
Отношенията между Москва и Брюксел се изостриха още повече заради случая Навални, а ЕС въведе допълнителни санкции. Ситуацията се задълбочи след обвиненията за участието на Русия при взривовете на оръжейните складове във Врбетице, Чехия, през 2014 г.
Според високопоставен източник от ЕС, бъдещият доклад на Борел по Русия ще отразява сегашната ситуация в отношенията с Москва и перспективите за тяхното развитие.
От руското външно министерство заявиха по-рано, че линията на ЕС по сдържане на Русия се засилва и продължава неприкритата намеса във вътрешните работи на страната. В същото време Москва остава заинтересована да си сътрудничи със Запада, но на справедлива основа. , РИА Новости