От конферентна столица до призрачен град. Хотелите в европейския квартал на Брюксел се опасяват, че трябва да затворят окончателно тази зима. Кръговото кръстовище "Шуман", където се намира Европейската комисия, е едно от най-задръстените в Европа, но от избухването на епидемията положението е съвсем различно. Сега няма трафик, защото всички събития са виртуални, съобщава „Евронюз", цитиран от БГНЕС.
Сдруженията на хотелиерите говорят за катастрофални последици, тъй като само 10% от стаите са заети и много хотели са затворени. За да спаси тази индустрия, която осигурява 12 500 работни места и предлага 15 000 хотелски стаи, регионалното правителство в Брюксел обяви поредица от мерки, които включват разпределение на помощ от 200 000 до 800 000 евро на хотел. Тези парични инжекции обаче могат да осигурят спасение в краткосрочен план, но в дългосрочен план, както беше обяснено от говорителя на посещение в Брюксел Йерун Ропе, трябва да се търсят решения.
"Те преживяват изключително трудни времена. Много е трудно да се измери въздействието на кризата върху европейското тримесечие в дългосрочен план. Ще се върнат ли 50 000 души, които работят за международни институции в Брюксел, по едно и също време? Може би не. Трябва да адаптираме стратегията към резултата от кризата с всички заинтересовани страни, европейските институции, властите в Брюксел, културните институции, търговските асоциации ... това е, което ще направим.
Сега въпросът е дали след като всичко свърши, виртуалните събития ще заменят постоянните конференции, които поддържат този международен ъгъл жив. Стюарт Алфорд, ръководител на бизнеса в комуникационната агенция „Cecoforma“, не вярва, че те ще бъдат същите като преди.
"Те ще преминат към по-хибриден модел. Ще бъдат по-ограничени и физически ще присъстват само определени ключови личности. Всичко ще бъде чрез интернет връзка по хибриден начин, който вероятно ще бъде по-добър за прозрачност, тъй като тази система извежда физическото събитие отвъд четирите стени. Това ще позволи по-добра възвръщаемост на икономическите инвестиции, вложени от Европейската комисия в събитията, тъй като те ще могат да достигнат до по-голяма аудитория чрез хибридния дигитално - физически метод ".
За град Брюксел, на който бяха необходими години, за да възобнови имиджа си след терористичните атаки през 2016 г., авторитета като столица на Европа е заложен на карта.