Европейската комисия обяви планове за признаване на родителството в целия ЕС, без да се налага да се извършват допълнителни правни процедури. Ако тези планове бъдат приети, те ще представляват голяма стъпка напред в правата на ЛГБТИ двойките и техните деца, като според Европейската комисия от тях могат да се възползват до 2 милиона деца.
То ще се прилага само за деца, чието родителство вече е установено от държава от ЕС, и ще бъде, независимо от начина, по който детето е заченато или родено, независимо от вида на семейството и независимо от националността на децата или техните родители.
Но Дидие Рейндерс, европейският комисар по правосъдието, заяви, че правилата няма да отидат твърде далеч, като се има предвид, че ЕС не може да приема закони относно еднополовите бракове. "Не искаме да променяме националната компетентност по отношение на определението за семейство и организацията на семейството. Ние просто искаме да защитим правата на детето", заяви Рейндерс пред репортери в Брюксел. "Ако има признаване в една държава-членка, те трябва да имат същото признаване във всички. И не само за свободното движение, но и за различни видове права", допълни той.
За тази цел Европейската комисия предлага хармонизиране на множество национални закони, както и създаване на доброволно удостоверение за родителски права. Според Катрин Хугендубел, директор по политиките в ILGA Europe, отиването на почивка, преместването в друга държава или просто посещението при лекар също ще бъде много по-лесно за много семейства. "Ако не сте законно признат за родител, нямате право да пътувате с детето, нямате право да пресичате граница. Детските градини, когато взимат децата, искат законно признаване, че сте родител, а също и при спешни медицински ситуации", каза Хугендубел пред Euronews. "Ако не сте признат за родител, нямате право да вземате важни решения относно медицинското лечение на детето или да ви бъде разрешено да останете с детето в болницата. Така че има съвсем реални житейски проблеми и бих казал наистина спешни проблеми, с които родителите могат да се сблъскат, когато отиват на почивка и вземат решение къде да живеят", допълни тя.
Преговорите по предложенията обаче вероятно ще бъдат продължителни, като се има предвид, че шест държави от ЕС - България, Латвия, Литва, Румъния, Полша и Словения - нямат законни еднополови съюзи и могат да се противопоставят на плановете.