От ноември 2023 г. Русия все по-често използва 500-килограмови касетъчни бомби РБК-500 срещу цели в Украйна като по всяка вероятност наскоро тя е успяла и да ги модифицира и усъвършенства, съобщават от британското разузнаване към Министерството на отбраната на Обединеното кралство.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Такива касетъчни бомби са били използвани по-конкретно при Авдеевка и по оста Угледар. В зависимост от модификацията руснаците могат да изстрелят от 100 до 350 суббоеприпаса като всеки суббоеприпас обикновено експлодира със стотици високоскоростни фрагменти или с един голям кумулативен заряд.
„Има реална възможност, както при други бомби, хвърляни от въздуха, Русия наскоро да е интегрирала модула UMPC към авиобомбата РБК-500. Това позволява на самолета-носител да изхвърля боеприпаси от разстояние, отдалечено на много километри от целта“, посочват военните експерти.
ОЩЕ: Най-скъпата спецоперация: Русия е похарчила 1,5 млрд. долара за антиукраинската кампания "Майдан 3"
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Анализаторите добавят обаче, че тези руски бомби обикновено имат ниска точност. Въпреки това, благодарение на големия брой суббоеприпаси, една РБК-500 може да причини поражения на площ от няколкостотин метра, което увеличава шансовете за причиняване на поне малко щети на предвидената цел.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 29 November 2023.
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/dqUnD0m3jP
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/XS4sVZsC44Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) November 29, 2023