Лондон започна с тежката задача да преработи правния си ред навреме за Brexit, като високопоставен служител предупреди, че правителството е неподготвено за излизането си от Европейския съюз.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Законопроектът за „развода” ще преформатира съществуващото право на Европейския съюз в британско право, така че ще законите останат същите, когато Великобритания напусне блока. Хилядите законодателни актове могат да бъдат изменени или отменени от британските законодатели.
Министърът на въпросите на Brexit Дейвид Дейвис заяви, че новият закон ще гарантира "напълно функционираща правна система" при напускането на ЕС. "Този документ означава, че ще можем да излезем от съюза с максимална сигурност, приемственост и контрол", каза той в изявление.
Въпреки това преработването на повече от 40-годишно законодателство чрез отмяна на Закона за европейските общности от 1972 г. не е малка задача, а опозиционните партии планират промени. "Имаме много сериозни проблеми с подхода на правителството и то не се заеме с нашите въпроси, няма да подкрепим законопроекта", заяви говорителят на основната опозиция за Brexit Кейр Стармър пред The Guardian.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Лидерът на либералните демократи Тим Фарън заяви: "Това ще бъде ад," като се позова на парламентарния дебат, който стартира процедурата на Brexit. Опозиционните партии са особено разтревожени от предложението на правителството да използва специален изпълнителен орган - наречен "правомощията на Хенри VIII" - да прокара закони без пълен парламентарен контрол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Подкрепена със сделка с 10-те депутати от Северна Ирландия, консервативното правителство на министър-председателя Тереза Мей има работно мнозинство от само 13 от 650-членната Камара на общините, предаде БГНЕС.
Правителството вече публикува и документи по други важни въпроси, след като беше призовано от преговарящия на Брюксел Мишел Барние да направи това преди по-нататъшните преговори за излизане следващата седмица. "Трябва да знаем по кои точки сме съгласни и по кои точки не сме съгласни, за да можем да преговаряме сериозно", заяви Барние в белгийската столица.
Великобритания надлежно очерта позицията си по отношение на ядрените материали, като страната напуска Европейската общност за атомна енергия, но иска да продължи да работи в тясно сътрудничество с Евратом. Има и документ по съдебните въпроси - значимо препятствие, тъй като Лондон и Брюксел продължават да не са съгласни дали Съдът на Европейския съюз ще продължи да има същата юрисдикция.
Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)
Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?