Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британските депутати одобриха сделката с Брюксел за Brexit

30 декември 2020, 17:15 часа • 1493 прочитания

Британската Камара на общините одобри сделката за бъдещите отношения с Европейския съюз след Brexit. Това се доказва от резултатите от гласуването на едноименния законопроект, проведено днес, пише БГНЕС.

Още: Русия удря по своите: 356 дрона срещу Беларус само за последните 5 месеца (ВИДЕО)

Още: Медведев заплаши със смърт журналисти от британско издание и официални лица от страните от НАТО

Законопроектът, част от който е споменатото споразумение, беше приет на второ четене с подкрепата на 521 народни представители, а 73 депутати се противопоставиха. Сега законопроектът трябва да премине на трето четене, но е вероятно той да стане официален, тъй като както управляващата Консервативна партия, така и опозиционната Лейбъристка партия вече обявиха предварително, че ще подкрепят сделката. След това документът още днес трябва да отиде при членовете на горната Камара на лордовете.

Британските депутати гласуваха в подкрепа на търговската сделка, въпреки скептицизма на либералните демократи, шотландските националисти и останалите от Лейбъристката партия. Джонсън каза на специално свикано заседание на парламента, че Великобритания трябва да работи "ръка за ръка" с ЕС, като същевременно запази собствения си суверенитет.

Той заяви: "Brexit не е край, а начало. Отговорността сега е на всички нас да използваме по най-добрия начин силите, които си възвръщаме, инструментите, които вземаме обратно в ръцете си". В речта му имаше отзвук от тази на неговия герой, бившият министър-председател Уинстън Чърчил, който след втората битка при Ел Аламейн през 1942 г. казва: „В този момент това не е краят. Дори не е началото на края. Но това е може би краят на началото."

Още: НАТО пое от САЩ координацията на оръжията за Украйна, Киев получи милиарди от ЕС

Още: От обикновено момиче до бъдеща кралица: Трансформацията на Кейт Мидълтън (ВИДЕО)

Британският премиер е написал биография на Уинстън Чърчил. Но за разлика от Чърчил, най-голямото предизвикателство за Джонсън не дойде от нацистки нашественици, а от противници на Брекзит и след това от пандемията. Лидерът на лейбъристите сър Кийр Стармър нареди на своите депутати да гласуват за сделката, но Тоня Антониаци, уелски лейбърист, написа в Туитър, че ще се въздържи и след това подаде оставка като парламентарен секретар. За втори път Антониаци - чийто баща е от италиански произход - подава оставка заради Брекзит.

Търговската сделка беше окончателно договорена в навечерието на Коледа след месеци на преговори. Но след гласуването на депутатите, законопроектът ще трябва да бъде одобрен от Камарата на лордовете и може да стане закон едва около полунощ. Това ще означава, че търговията за повече от 1 трилион щатски долара между Обединеното кралство и ЕС може да продължи без необходимост от мита.

Депутатът консерватор Бил Кеш я приветства и заяви, че Джонсън е спасил британската демокрация от четири десетилетия "подчинение" на ЕС. Той добави: „Подобно на Александър Велики, Борис преряза Гордиевия възел“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес