Британците никак не обичат движението на руски войски, навсякъде го виждат като заплаха и нарушаване на закона. И сега, на започващата среща на НАТО, британският външен министър Доминик Рааб се кани да се оплаче на съюзниците от неприемливото поведение на руснаците: маневри на украинската граница и модернизация на армията. Това коментира британското издание The Telegraph.
Днес, 2 юни, Доминик Рааб ще предостави на съюзниците от НАТО списък с неправомерните действия на Русия. Той ще изрази редица възражения на Обединеното кралство срещу скорошни руски действия, включително военно струпване близо до украинската граница. Това се дължи на факта, че руското военно командване обяви разполагането на 20 нови "части и формирования" в западната част на Русия, както и пристигането на нова военна техника и оръжия във войските.
Рааб също ще обърне внимание на принудителното кацане на самолет на Ryanair в Минск на 23 май, наредено от подкрепения от Путин режим на Лукашенко.
„Демократичните ценности бяха атакувани, както се вижда от агресивните действия на Русия срещу Украйна и атаката на Лукашенко срещу гражданската авиация“ - заявява Рааб пред Telegraph в навечерието на срещата.
„Британската подкрепа за трансатлантическия алианс е непоколебима, тъй като Обединеното кралство допринася съществено за укрепването на НАТО. Ще работим с членове на алианса и партньори, за да защитим нашите съюзници и ценности."
Външният министър вече заплаши Беларус с нови британски санкции за отвличане на самолета, но парламентарните колеги на Рааб го призоваха да отиде още по-далеч.
Председателят на комисията по външни работи Том Тугендхат призова за "много строги" мерки, докато външният министър в сянка Лиза Нанди заяви, че Великобритания трябва да блокира полетите на беларуската национална авиокомпания.
Рааб заяви, че Великобритания и нейните съюзници ще подготвят "координиран отговор".
Срещата на НАТО ще се състои преди срещата на върха между Путин и американския президент Джо Байдън, която е насрочена за средата на юни. Смята се, че именно тази среща на върха е основната причина руското военно командване да започне да дрънка оръжия близо до границите на Украйна.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви в понеделник, че ще изпрати допълнителни войски в Западна Русия до края на годината в отговор на засилените заплахи от страна на НАТО.
Засега няма подробности за броя на войските и местоположението на новите бази. Но Шойгу допълнително отбеляза, че тези части трябва да получат 2000 единици ново оръжие.
НАТО проведе голямо военно учение в Атлантическия океан и Европа миналата седмица, в което участваха хиляди войници, десетки самолети и няколко военни кораба.
Русия изтегли по-голямата част от войските си от украинската граница, като извърши мащабни маневри в средата на април, които изнервиха Украйна и НАТО, заплашвайки с подновени военни действия в региона.
Един от най-близките съветници на Путин, Николай Патрушев, който оглавява Съвета за сигурност, в понеделник потвърди изявлението на Шойгу, че Русия ще приеме нова версия на стратегията си за национална сигурност, която ще включва изявление относно използването на сила за борба с "враждебни действия на чужди държави”.
Миналата седмица Патрушев проведе разговори с американския съветник по националната сигурност Джейк Съливан, за да обсъди подготовката за срещата на върха Путин-Байдън на 16 юни в Женева.
На срещата на НАТО Рааб също ще критикува Русия за това, че нарича ключови съюзници „недружелюбни държави“ и съкращава служители на посолствата на САЩ и Чехия.
Британското правителство отбелязва, че действията на Русия са несъвместими с разпоредбите на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. МВнР заяви, че на срещата ще бъдат обсъдени и климатичната сигурност и стабилността на алианса в Афганистан.
Превод: Ганчо Каменарски