Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британският премиер започва програма за строителство на "нови градове"

13 февруари 2025, 06:25 часа • 562 прочитания

Британският премиер Киър Стармър ще даде днес началото на внушителна програма за строителство на "нови градове", обявена за най-мащабната след Втората световна война, предаде Франс прес, цитирани от БТА. Целта на програмата е преодоляването на тежката жилищна криза във Великобритания. Лейбъристкото правителство, което дойде на власт през юли миналата година, планира да построи 1,5 милиона жилища до 2030 г. Днес Стармър ще посети строителен обект, за да представи плановете на своето правителство за "следващото поколение нови градове" - квартали, които са "добре проектирани, красиви, с достъпни жилища, лекарски кабинети, училища и обществен транспорт". Още: Британският премиер ще посети Украйна през следващите седмици

Каква е целта на програмата?

Още: Британският премиер планира разширяване на ядрената енергетика

Тази програма ще бъде осъществена след "десетгодишен спад в жилищното строителство", заяви лидерът на лейбъристите. "За много семейства да станат собственици на жилище е далечна мечта", отбеляза той.

Стармър обеща "стотици хиляди работници и семейства" в цялата страна да се възползват от тази програма.

Настоящият план е вдъхновен от програма на лейбъристкото правителство от края на 40-те години на миналия век за изграждане на нови градски зони, за да се облекчи недостигът на жилища след Втората световна война. От няколко години Обединеното кралство преживява жилищна криза, тъй като предлагането не успява да отговори на нарастващото поради увеличаващото се население търсене. 

Цените значително се повишиха и при липсата на достъпни жилища придобиването на собственост стана недостъпно за много британци, особено за младите хора.

Още: Великобритания може да разположи военни бази в Украйна

Според "Даунинг стрийт" в Англия са набелязани над 100 места за изграждане на такива "нови градове", като на всяко от тях има потенциал да бъдат построени най-малко 10 000 жилища. Стармър се ангажира да преразгледа законодателството за териториалното планиране, за да се даде възможност на предприемачите да заобикалят някои екологични регулации и да строят повече жилища.

Стармър планира да разшири и ядрената енергетика

Британският премиер Киър Стармър ще представи планове за историческо разширяване на ядрената енергетика в Англия и Уелс. Той обеща да използва голямото мнозинство на лейбъристите, за да предостави нови терени в цялата страна за нови електроцентрали, пише „Гардиън“. Съобщението следва призива на министър-председателя към технологичните компании да работят заедно с правителството за изграждане на малки модулни реактори (SMR) за захранване на енергоемките центрове за данни за изкуствен интелект (ИИ) във Великобритания. 

Още: Стармър пристигна в Киев за подписване на 100-годишно споразумение (СНИМКИ)

Стармър обеща да „преодолее нихилизма“ и предупреди новите си депутати от селските и крайградските райони, че ще „пробие“, ако има съпротива, и ще използва голямото мнозинство на партията си, за да гарантира, че не може да има несъгласие. Премиерът заяви, че очаква до 2032 г. да бъдат построени по-малки реактори, които да станат обичайни за цяла Великобритания. Той намекна, че правителството има желание да предложи на потребителите по-ниски сметки, ако живеят в близост до ново ядрено строителство.

За първи път правителството ще разреши изграждането на ядрени проекти извън осемте определени ядрени обекта, което означава, че те могат да бъдат изградени навсякъде в страната. Реформите в областта на планирането също така ще проправят пътя за изграждането на малки реактори, което според Стармър е било почти невъзможно при предишните правила. Но реакторите все още са изправени пред значителни препятствия, преди да бъдат построени. В света все още няма действащи малки реактори с търговска цел, а някои от тях разчитат в голяма степен на държавно финансиране.

Стармър отправи открита покана към технологични компании като Google, Meta и Amazon да инвестират в центрове за данни с ИИ във Великобритания, които биха могли да се захранват от малки модулни реактори. „Те много искат да вкарат центрове за данни и много добре осъзнават факта, че енергията е голям проблем, така че е в техен интерес това да се случи. Това ще има голям смисъл, защото ще даде финансиране и тласък на развитието. Така че, ако това потръгне, тогава всичко ще се раздвижи. Може да стане по-често срещано явление. Хората биха могли да свикнат с идеята за това", каза правителственият глава.

Още: Британски войски в Украйна, за да има мир? Стармър ще дойде в Украйна за разговори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес