Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британският парламент ще решава за Brexit до 21 януари

11 декември 2018, 15:10 часа • 1767 прочитания

Британският премиер Тереза Мей ще насрочи дата за гласуване на сделката по Brexit в британския парламент до 21 януари, заяви нейният говорител, след като първоначалното гласуване беше отложено поради липса на подкрепа.

"Правителството ще насрочи връщането на въпроса за обсъждане до 21 януари", заяви говорителят на Мей.

Припомняме, че Тереза Мей обяви вчера (10 декември), че отлага гласуването в парламента на споразумението за развода на Лондон с Брюксел. Същевременно Мей допълни обаче, че е изслушала опасенията на критиците. "Сделката ще бъде отхвърлена със значителна разлика, затова ще отложим гласуването", посочи Мей пред британския парламент в извънредно изявление. Речта ѝ обаче бе прекъсвана неколкократно от смях и възгласи от страна на депутатите. Британският премиер обясни, че отлага гласуването, защото в следващите няколко дни ще опита да убеди парламента, че е договорила най-доброто що се отнася до границата между Ирландия и Северна Ирландия и защото ще говори пред Европейския съвет в опит да му представи опасенията на британските депутати по проектоспоразумението за Brexit.

Припомняме още, че съгласно проектоспоразумението ще има обща евро-британска митническа зона, която ще е в сила през транзитния период след излизането на Великобритания от ЕС докато не бъде оформено търговско споразумение между двете страни. Това означава, че мита ще има само за рибни продукти и морски продукти. Мей категорично отхвърли възможностите да има Brexit без споразумение или нов референдум дали въобще да има Brexit.

Коментари

В свой анализ за изданието Politico, Пол Тейлър е категоричен, че Великобритания не може да излезе от ЕС без да се съобрази с ЕС. Той смята, че всяка фракция, която се противопоставя на споразумението, иска нещо различно. Никой член на парламента, който гласува против сделката, не може да знае какъв ще бъде резултатът от техния вот. Дори и най-мъдрите анализатори на британската политическа система се ограничават до хипотези.

По ирония на съдбата, опонентите на Brexit в управляващата Консервативна партия, водени от бившия главен прокурор Доминик Грийв, първо поискаха от парламента да бъде позволено да се направи нещо повече, отколкото просто да вземе под внимание или да подпечата споразумение за раздяла. Те настояват за правото да се измени предложението на правителството чрез гласуване, преди да бъде представено пред Европейския парламент. Но сега на ход са привържениците на твърд Brexit, които са готови да използват така наречения смислен вот, за да отхвърлят едно споразумение, което е наложило унизително капитулация и би оставило Великобритания като "васал" на Брюксел за потенциално неопределено време, пише Тейлър. И заключва:

"Ако Великобритания реши да прекрати свободното движение на хора от ЕС, тя не може да остане на единния пазар или да се присъедини към Европейското икономическо пространство като Норвегия. Ако иска да сключва собствени търговски споразумения с трети страни, тя не може да остане в митническия съюз. Ако избере да определи свои собствени регулативни норми, които се различават от нормите на ЕС, то не би могло да очаква безпроблемна търговия и неограничен достъп до континенталния пазар. Реалността е, че ти се присъединяваш към ЕС по условията на ЕС и напускаш ЕС по условията на ЕС. Единственият "смислен" вариант е парламентът да не си вири носа и да гласува за недостатъчно оптималната сделка за ограничаване на щетите на Тереза Мей и да гарантира, че споразумението ще претвори в практиката тази сделка на 29 март".

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес