Над 3000 служители на 70 компании във Великобритания се включват от днес в рамките на следващите шест месеца в експеримент с четиридневна работна седмица.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
През това време те ще получат пълните си възнаграждения, а според организаторите това е най-големият подобен пилотен проект в света. Компаниите са се ангажирали да осигурят на служителите си 100% от тяхното заплащане срещу 80% изработено време, но срещу 100% продуктивност.
Зад проекта стои глобалната инициатива "Четиридневна седмица" в партньорство с мозъчния тръст "Отономи" (Autonomy), британската секция на глобалната инициатива, както и учени от университетите в Кеймбридж, Оксфорд и Бостън.
Компаниите, участващи в проекта, работят в различни сфери от образование до консултантски услуги. Учените ще работят с всяка от тях, за да изследват продуктивността и състоянието на работниците, както и въздействието на експеримента върху околната среда и равенството между половете.
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Според главния изпълнителен директор на "Четиридневна седмица" Джо О'Конър "Великобритания е на върха на вълната за налагането на четиридневната работна седмица". По думите му след пандемията все повече компании осъзнават, че новата битка е за качеството на живота, а по-кратката работна седмица е важен инструмент в тази битка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Джулиет Шор, професор по социология в Бостън и водещ учен в проекта, казва, че изследователите ще анализират как служителите реагират на допълнителния свободен ден по отношение на стрес, удовлетвореност от работата и живота, здраве, сън, използване на енергия, пътуване и други аспекти на живота.
"Смята се, че четиридневната работна седмица е от полза и за компаниите, и за служителите, и за климата. Нашите усилия ще бъдат съсредоточени да изследваме това в подробности", казва тя, цитирана от БТА.
ОЩЕ: Дойде ли време за четиридневна работна седмица?
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария