От момента на избухването на заразата COVID-19 Китай е давал разнопосочна информация за болестта, а Иран и Русия може да разпространяват фалшива информация за коронавируса, твърдят от Камарата на общините в британския парламент, цитирани от БГНЕС.
Още: Масирана атака с дронове и пожар в района на руско военно летище (ВИДЕО)
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Депутатите осъдиха поведението на Китай по отношение борбата с разпространението на вируса. Според тях, Пекин е трябвало да играе основна роля при събирането на данни за заразата, а него е сторила. Това се твърди в доклад на комисията по външни работи на Камарата на общините.
Затова съставителите на документа призовават властите във Великобритания да се борят заедно със съюзниците си с тези явления и да създадат структура, подобна на Г-20 в областта на здравеопазването.
Авторите на документа посочват няколко примера, които доказвали, че Китай е давал разнопосочна информация за болестта. На 14 януари СЗО публикува в Twitter твърдение за липсата на явни доказателства, че вирусът може да се предава от човек на човек, позовавайки се на данни на китайски експерти.
Още: Макрон обяви новото френско правителство
Още: Посланикът на Киев в Полша: Първата част от Украинския легион замина за Украйна
В доклада се цитира китайският офталмолог Ли Вънлян, който предупреждава за опасността от новия коронавирус още преди началото на епидемията. Лекарят беше привикан в полицията, където му забраниха да „разпространява невярна информация“. През февруари той беше диагностициран с коронавирус и няколко дни по-късно почина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изпълнено обещание: Киев получи от Германия ракетни установки и системи за ПВО
Още: Нарушава традицията: Чарлз III ще отправи коледното си послание от параклис
Подобни случаи са попречили ситуацията да бъде анализирана още в ранен стадий, подчертават депутатите.
Авторите на доклада споменават и държави като Русия и Иран, които може да разпространяват невярна информация за естеството на вируса. Цената на дезинформацията са изгубените човешки животи, пише в доклада, цитиран от "Дойче веле".
* Групата на двайсетте, съкратено Г-20, е всъщност група от 19 страни с най-големи икономики в света плюс Европейския съюз, представян от държавата председател на Съвета на ЕС (освен в случаите, когато страната председател е член на голямата осморка и по такъв начин вече е представена в G20). Това са Австралия, Аржентина, Бразилия, Великобритания, Германия, Индия, Индонезия, Италия, Канада, Китай, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, САЩ, Турция, Франция, Южна Корея, ЮАР, Япония и Европейският съюз. Освен това, обикновено на срещите на G20 присъстват представители на Международния валутен фонд и Световната банка. Г-20 е създадена първоначално като Г-7 на 26 септември 1999 г. и е неофициална инициатива, в която участват финансови министри и управители на централни банки с цел сътрудничество и консултация в областите на международната финансова система, глобалната икономика и други икономически сфери.
Още: Рюте: НАТО трябва да засили отбранителното производство
Още: За първи път: Британски войници тестваха успешно радиовълново оръжие - убиец на дрон
Г-20 произвежда 90 % от световния брутен национален продукт, генерира 80 % от международната търговия (включително търговията в самата ЕС) и обхваща две трети от населението на света. Структурата е предложена от бившия канадски министър на финансите Пол Мартин (който впоследствие става министър-председател на Канада) за сътрудничество и консултации по въпроси, свързани с международната финансова система. Тя изучава, преглежда и насърчава дискусии по политически въпроси, свързани с насърчаване на международната финансова стабилност и има за цел да разглежда въпроси, които са извън отговорността на всяка една друга организация.