Трябва ли британският премиер Борис Джонсън да подаде оставка? Девет от десет читатели на популярния британски ежедневник Mirror вече нямат никакво доверие на премиера си и настояват той да се оттегли от поста. Джонсън призна, че присъствал на парти на служители по време на първия строг локдаун миналата година – на 20 май, предаде БГНЕС.
Британският министър-председател поднесе извинение след признанието, че е присъствал на партито. Така той потвърди поредицата скандали, предизвикани от консерваторите заради предполагаеми партита без никакво спазване на санитарните мерки. На фона на празненствата в екипа на премиера, британците бяха в национален локдаун и нямаха право да се виждат с приятели, близки и семействата си.
В анкетата на Mirror 88 процента настояват Джонсън да подаде оставка. Само под 12 процента заявиха, че все още не са загубили вяра в премиера, а по-малко от един процент не са сигурни как да отговорят.
Коментарите под публикациите за Джонсън са унищожителни: "Никога не съм му вярвал и преди да стане премиер. Не мога да кажа, че съм изненадан, че е лъжец. Той излъга така за ползите от излизането от ЕС и сега всички ние търпим негативите му. Джонсън трябва да подаде оставка, тъй като вероятно му е писнало от отговорността и е направил достатъчно щедри услуги на богатите си приятели".
Друг потребител пише: "Борис преведе страната добре през тази пандемия с перфектна програма за ваксини, лейбъристите винаги ще се оплакват, това им е работата".
Междувременно стана ясно, че 10 милиона души, които разчитат на обезщетения от британската социална система, са изправени пред сериозен риск от фалит, след като правителството реши да увеличи обезщетенията само с половината от процента на годишната инфлация. Очаква се обезщетенията са бъдат вдигнати с 3,1% през април, а дотогава годишната инфлация вече ще е достигнала 6% и новите цени на тока точно ще са влезли в сила.
Според експерти, британската държава трябва да повиши помощите с два пъти повече от планираното, ако иска най-бедните домакинства във Великобритания да бъдат подкрепени в ковид кризата. Ако плащанията бъдат увеличени в процента на инфлацията, ще са необходими около 3 милиарда британски лири.
Домакинствата, които се топлят на ток, ще плащат поне 700 паунда повече спрямо предходната година. Това значи, че средната сметка за ток ще е около 2000 паунда. Енергийните помощи в страната ще достигнат само до малък брой домакинства заради завишените критерии за подпомагане.