Германският финансов министър предупреди Великобритания, че трябва да спазва международните споразумения, след като Лондон внесе законопроект, който отменя части от споразумението за оттегляне от ЕС, обобщава БГНЕС.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
"Ясно е, че всеки трябва да се придържа към това, за което вече се е съгласил. Договорите трябва да се спазват", каза Олаф Шолц пред репортери в Берлин.
Еврокомисарят по вътрешните пазари на блока Тиери Бретон от своя страна заяви, че Европейският съюз ще продължи да преговаря за бъдеща търговска сделка с Великобритания след Brexit, въпреки намерението на Лондон да се откаже от ключова част от споразумението за оттегляне, подписано миналата година.
"Ние сме на финалната права от тези преговори и от наша страна те ще бъдат проведени до края", каза Тиери Бретон пред телевизия BFM, цитиран от АФП.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Британският премиер Борис Джонсън тази седмица определи краен срок до 15 октомври за търговско споразумение след Брекзит, което ще влезе в сила от януари. Но Джонсън хвърли преговорите в безпорядък, след като потвърди, че се стреми към нов законопроект, който да отмени споразумението с ЕС по отношение на Северна Ирландия, водещо до безгранична търговия с останалата част на Ирландия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Лидерите на ЕС осъдиха този ход, а Бретон потвърди, че "са решени" да се придържат към първоначалното споразумение. Той каза, че ако британските компании искат да се възползват от лесен достъп до европейския пазар след напускането на блока, "те ще трябва да приемат и спазват всички правила".
Последният ход рязко увеличи риска от излизане на Великобритания без сделка, което вероятно ще доведе до реципрочни мита за внос и митнически проверки, които биха могли да засегнат тежко търговските потоци.