Университета на Уестминстър е горд с всички наши студенти и нашите колеги от Великобритания, Европа и целия свят. Ние оставаме глобално ориентирана институция. Това пише днес в официална позиция на университета, намиращ се в Лондон.
Тази сутрин стана ясно, че 51,9% от британците са гласували на референдума, който се проведе вчера, 23 юни, решението Великобритания да излезе от Европейския съюз или т.нар. Brexit. Това предизвика реакции от възторг до разочарование в страната и в ЕС, като след днешния ден на преден план излизат редица въпроси като положението на европейските граждани на Острова и това на британците в Европа.
Уестминстърският университет е един от многото британски институции, които днес излязоха с официални позиции заради Brexit. Той също така официално подкрепяше кампанията за оставането в ЕС.
В понеделник тази седмица ректорите на 103 университета излязоха с обща позиция в подкрепа на членството на Великобритания в Общността и заявиха, че са сериозно загрижени от изхода от вота. Всяка година университетите генерират 73 млрд. паунда за британската икономика – 3,7 млрд. паунда, от които идват от студенти от страните от ЕС, същевременно осигурявайки почти 380 000 работни места. Силните университети са в полза на британските граждани, създавайки работоспособни абсолвенти и ефективни научни открития, се казва в позицията на 103-те образователни институции. „За нас е кристално ясно, че нашите изключително добри университети – и нашите студенти – са по-силни в Европа“, завършват писмото си ректорите в началото на седмицата преди изхода на вота от този четвъртък.
Днес UUK – групата на висшите училища, която е смятана за „гласа на университетите“, обяви разочарованието си от изхода на референдума, имайки предвид колко яростно заставаше зад оставането на Великобритания в ЕС, пише Independent. Днес президентът на UUK Джулия Гудфелоу заяви, че въпреки че „това не е резултатът, на който се надявахме“, UKK уважава мнението на британския електорат. Тя обърна внимание на хората от образователния сектор, че Brexit не може да се случи за една нощ. „Ще има постепенен процес на излизане със значителни възможности да се поиска уверения и да се повлияе на нашата бъдеща политика“, каза тя.
Същевременно Гудфелоу посочи, че по време на периода на преход, UUK ще работи към осигуряването на подкрепа, която да позволи британските университети да запазят глобалната си перспектива и все така да бъдат „атрактивна дестинация“ за талантливи хора от Европа. Тези характеристики са особено важни, за да може британските университети да продължат да бъдат най-добрите в света, добави тя.
Ние отбелязваме този резултат с разочарование, коментира в изявление и ректорът на Университета на Кеймбридж проф. сър Лешек Бороживич. „Моята позиция по този въпрос е добре позната, но 52% от гласоподавателите в референдума не са съгласни. Ние ще продължим да работим с нашите партньори в бизнеса, науката и академичните среди, както и с нашите европейски партньори и правителството, за да разберем последствията от този резултат“, продължава още ректорът на създадената през 1209 г. образователна институция.
От Университета на Уестминстър пък заявиха, че искат да уверят, че приемат всички „както обикновено“ със знанието, „че този резултат може да предизвика някаква несигурност“. С изключение на едностранни действия на правителството на Обединеното кралство, сега няма моментално въздействие върху имиграционния статус на настоящи и бъдещи студенти от Европейския съюз и персонал, или на Великобритания като пълноценен член на програмите Хоризонт 2020 и Еразмус+, се казва в изявлението на университета. Оттам обявяват още, че няма да има промяна на таксите за граждани на ЕС, които започват семестъра си тази година и все така ще трябва да плащат общата тарифа за граждани на Великобритания и ЕС.
Университетът на Оксфорд също увери в излязла днес позиция, че официалният процес за напускане на ЕС ще продължи най-малко две години и студентите и персонала на университета могат да се чувстват уверени, че в краткосрочен план не се очакват „прекъсване на работа или обучение“.
"Не може да бъдеш с пълноценен достъп до свободния пазар и да сложиш тройна такса на българските студенти“, каза днес Светослав Малинов. Според него българската държава трябва да има ясна позиция по въпроса за взаимоотношенията с Великобритания, за да гарантира правата и привилегиите на българските граждани.
В момента във Великобритания таксите за студенти от Великобритания и Европейския съюз са еднакви. За граждани на държави извън ЕС таксите за по-високи, като това зависи от специалността и университета.