Босненският министър обвини съседите си за многото мигранти в страната

06 юни 2018, 20:32 часа • 1356 | прочитания

Босненски министър обвини съседните държави, че не правят достатъчно, за да предотвратят влизането на мигранти в страната му, докато тя се бори да се справи с нарастващия брой на пристигащите.

Още: Тръмп иска мир между жертвата и убиеца при равни условия: Изнудването му към Зеленски е чудовищно

Още: Внушителна цифра: Установиха колко руски военни са изчезнали на фронта в Украйна (ГРАФИКА)

Повече от 5 500 незаконни мигранти са влезли в Босна от началото на годината, пристигащи от Сърбия или Черна гора, след като са пресекли Албания, Гърция или Македония с надеждата да влязат в Европейския съюз през съседна Хърватия, предаде БГНЕС.

"Не съм сигурен, че всички страни се държат честно, коректно и професионално по това балканско трасе", каза министърът на сигурността Драган Мектич пред репортери. "Има държави, които са регистрирали само 500 мигранти досега през годината“.

Министърът изрази съжаление, че страните, включени в така наречения „балкански маршрут“ не спазват двустранните споразумения за недопускане на мигранти и заяви, че тези споразумения сега са в "сериозна криза".

Още: Сеизмолози алармират: Идва много по-силно земетресение откъм Турция

Още: Изненадващо Зеленски приключва визитата си в ЮАР по-рано от планираното (ВИДЕО)

Бедната Босна отбелязва рязко увеличение на броя на пристигащите, предимно млади мъже. Но напоследък и на семейства с деца, най-вече от Иран и Пакистан. Техният брой все още не може да бъде сравняван със стотиците хиляди мигранти, бягащи от войната и бедността в Близкия изток, Азия и Африка през 2015 и 2016 г., използвайки балканския маршрут.

Трасето беше затворено през март 2016 г., но малък брой хора, търсещи алтернативни маршрути, все още пресичат региона, за да достигнат до ЕС.

„Една от най-бедните страни в Европа с нестабилни институции, разделени по етнически признак, Босна не може да се справи с този проблем и скоро трябва да получи финансова помощ от Европейската комисия, която да й помогне да се справи с кризата“, каза Мектич.

Но хуманитарните работници се притесняват дали помощта, чийто размер ще бъде обявен през следващите няколко дни, няма да пристигне твърде късно, за да бъде избегната есенната хуманитарна криза.

Още: Противоречията в плана на Тръмп за мир в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Зеленски под сериозен натиск в Украйна: Парламентът иска да се яви лично с обяснения

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес