Британският премиер Борис Джонсън е на косъм от това да се договори за Brexit с Европейския съюз, твърди The Guardian, цитиран от Агенция "Фокус".
Според публикацията, става въпрос за ирландската граница. Новото предложение е такава да има, но в Ирландско море, не на сушата между Ирландия и Северна Ирландия. Европейски дипломати вече коментират, че този вариант може и да бъде приет от Брюксел. Припомняме, че предишният британски премиер Тереза Мей беше твърдо против такъв вариант.
Джонсън все още ще трябва да спечели парламента за новия вариант - включително Демократичната юнионистка партия (ДЮП) и твърдолинейните "брекзитиъри" от Европейската изследователска група, тъй като съгласно сделката Северна Ирландия все още законово ще бъде в рамките на митническите граници на Обединеното кралство територия. Източник от лагера на евроскептиците посочи, че подобно споразумение ще бъде "изключително трудно за ДЮП", но нито ДЮП, нито групата на евроскептиците публично отправят критики към усилията на Джонсън.
Британският премиер ще информира кабинета си за ситуацията в 16:00 часа (18:00 часа българско време) днес (16 октомври).
Според предложенията, Джонсън ще може да се похвали, че Обединеното кралство „цяло и неделимо“ е напуснало Европейския съюз. "Северна Ирландия де юре би била на митническата територия на Обединеното кралство, но фактически в рамките на Европейския съюз", заяви дипломатически източник за предварителното споразумение.
Източници в Брюксел заявиха, че са уверени, че Комисията и преговарящият екип на Обединеното кралство ще постигнат сделката за една нощ. Но докато продължават преговорите, в Париж и Берлин възникна нервност от бързината да се намери споразумение преди срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък, 17 октомври.
Говорейки в Париж, високопоставен френски служител посъветва за "изключително благоразумие" относно шансовете за сключване на сделка, която да задоволи столиците на ЕС.
"Ирландците не са тези, които ще сключат сделката. Да, има по-добра атмосфера, но важното е съдържанието и все още не сме видели нищо. Каквото и да е, ще искаме да го разгледаме много сериозно", заяви официалният представител.
Германските правителствени служители посочиха, че постигането на сделка тази седмица е амбициозна цел и че постигането на съгласие по техническите въпроси може да изисква още два месеца разговори, освен ако Великобритания не направи достатъчно значителни отстъпки.