„Европа не е завършена, докато Западните Балкани не станат част от нея“. Това заяви главата на европейската дипломация Жозеп Борел и добави, че необходимо да се ускори процесът на разширяване на ЕС, който се бави твърде дълго.
Още: Русия атакува Харков, има пострадали (ВИДЕО)
Още: САЩ възстановяват доставките на ключово за Украйна оръжие (ВИДЕО)
Още: Борел настоя за разследване на обстрела на офиса на Червения кръст в Газа
Разширяването на Европа трябва да се ускори
"Предишното разширяване беше успешна история. По-нататъшното разширяване също ще бъде успешна история. Проблемът е, че то беше забавено твърде дълго. Сега трябва да го ускорим. Нека не забравяме, че Европа не е завършена, докато страните от Западните Балкани не станат нейни членове", каза Борел в обръщението си на Европейския форум, след като получи наградата "Алоис Мок".
Наградата му беше връчена на форума от министъра на външните работи на Австрия Александър Шаленберг, пише БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 14.03.25 - Какви са сценариите за мир в Украйна?
Още: Португалският президент определи дата за парламентарните избори
Борел изтъкна, че ключовата дума на първата вълна на разширяване на ЕС е била пазар, а днес ключовата дума е сигурност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Много предвидими, много манипулативни думи: Зеленски за позицията на Путин по примирието (ВИДЕО)
"Няма съмнение и вярвам, че сме съгласни, че Западните Балкани вече са част от европейското семейство, те му принадлежат. Винаги съм строг към онези, които твърдят, че регионът е задният двор на ЕС, това е напълно погрешно. Ние не сме завършени, докато те не станат част от нашите семейства и трябва да ускорим този процес", заяви Шаленбегр.
Още: Борел: ЕС няма да е цял, докато не се присъединят Западните Балкани