Европейският съюз е подготвил два варианта за дългосрочно замразяване на руски активи, които да бъдат одобрени от неговите членове. САЩ се опасяват от сценарий, при който санкциите на ЕС няма да бъдат удължени, което означава, че Украйна ще срещне трудности при изплащането на заеми на стойност 50 млрд. долара.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Няма бензин, няма ток: Украйна шамароса Орбан с "Лукойл" заради путинистката му политика
Съгласно режима на санкции на ЕС ограничителните мерки трябва да бъдат удължавани на всеки шест месеца чрез анонимно гласуване на всички 27 държави от ЕС. САЩ се опасяват, че на даден етап страните от ЕС няма да постигнат съгласие за удължаване на санкциите, включително и тези, които засягат замразяването на руски активи, намиращи се в страните от блока. Във връзка с това Вашингтон поиска от европейските си колеги да предложат механизъм, който да гарантира удължаването на санкционните ограничения.
Още: Спираме оръжието от ЕС, ако не ни пуснете руския петрол: Унгария с ултиматум за Украйна
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Както съобщи Bloomberg, позовавайки се на проектодокумента, един от вариантите е безсрочно замразяване на активи, което ще бъде преразгледано и одобрено след определен период от време. Вторият вариант е удължаване на срока за 18, 24 или 36 месеца, а не за шест месеца.
Още: ЕС удължи икономическите санкции срещу Русия
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
След срещата на върха през юни страните от Г-7 обявиха решение за отпускане на 50 млрд. долара за Украйна до края на 2024 г. за сметка на печалбите от замразените руски активи. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия е подготвила възможни икономически и политически контрамерки, предава БГНЕС.