Европейската комисия възнамерява да препоръча предоставянето на Украйна и Молдова на статут на кандидати за членство в ЕС, ако те изпълнят редица условия. Това съобщи агенция Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Според агенцията ЕК "ще постави условия на тези страни по отношение на принципа на върховенството на закона, правосъдието и борбата с корупцията. Освен това, според агенцията, Европейската комисия възнамерява да препоръча предоставянето на Грузия на статут на кандидат за членство в ЕС, след като тя изпълни няколко допълнителни предварителни условия.
Още: Коя държава иска и коя не иска Украйна да стане кандидат за член на ЕС
След като страната получи статут на кандидатка, ще започнат преговори за условията за приемане. Процесът на преговори може да отнеме от няколко години до няколко десетилетия. Финландия преговаряше най-бързо, като преговорите й отнеха три години, докато Турция започна преговори за присъединяване през есента на 2005 г., като към момента няма изгледи те да бъдат финализирани.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
На 17 юни Европейската комисия трябва да изготви препоръки относно статута на Украйна като кандидатка за членство, които държавните и правителствените ръководители на ЕС ще разгледат на 23-24 юни. Препоръката на ЕК към Съвета на ЕС за започване на преговори е първата стъпка към приемането на страната в ЕС. След това държавата трябва да се споразумее с европейските преговарящи за списък с необходимите условия. Процесът на преговори може да продължи години. В контекста на конфликта в Украйна ЕК пое инициативата да предостави на Киев статут на кандидат за членство в ЕС по ускорена процедура. Непосредствено след това Грузия и Молдова поискаха подобна процедура.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.