Водеща неправителствена организация предупреди, че все по-голяма част от хората по върховете на Европейския съюз започват да се занимават с лобистка дейност, призовавайки Брюксел да въведе по-строги правила срещу практиката.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Според доклад на Transparency International повече от половината комисари в предишния състав на Европейската комисия и близо една трета от участниците в предишния Европейски парламент са се присъединили към лобистки групи.
Случаите на бивши политици, които са преминали в частния сектор, се простира далеч отвъд случая с бившия председател на ЕК Жозе-Мануел Барозу (на снимката), който след края на мандата си стана част от американската инвестиционна банка Goldman Sachs, пише AFP, цитирана от БГНЕС.
В един от случаите 57% от акредитираните лобисти за американската компания Google преди това са били на работа към европейски институции.
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
„Нуждаем се от правила, които да предотвратяват конфликт на интереси или попадането на институциите в ръцете на лобисти“, каза в изявление представителят на организацията Даниел Фройнд.
Анализът на Transparency обхваща 27-те комисари от ЕК и 485 членове на ЕП, които напускат работата си след европейските избори през 2014 г. Според него тенденцията, която е характерна и за САЩ, увеличава опасността от фаворизиране, групово мислене и обмяна на вътрешни сведения за начина на работа на европейските институции. Не е изключена и възможността за конфликт на интереси.
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
„Най-притеснителни са тези ситуации, където високопоставени фигури от ЕС се преместват директно на позиции, където се опитват да окажат влияние върху бивши свои колеги или техен персонал, или се присъединяват към организации, които преди това са регулирали“, посочват от организацията.
Комисари от комисията, начело с Барозу за периода 2009-2012 г. са заели позиции в големи компании като Uber, Bank of America и Volkswagen.
В разгара на скандала с поста на Барозу в Goldman Sachs председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер предложи удължаване на периода за заемане на лобистки пост след напускане на европейските институции на три години, вместо досегашните 18 месеца. В крайна сметка периодът се удължава до две години за бивши комисари.
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение