Руският президент Владимир Путин върна руската икономика с десетилетия назад и намали собствения си политически живот с нахлуването в Украйна, заяви виден руски икономист в изгнание.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Сергей Гуриев, бивш съветник в Кремъл и руското правителство, нарече нападението над Украйна "голяма грешка в изчисленията" на Путин.
„Руският лидер заложи на това, че една бърза военна операция може да заздрави вътрешната му популярност“, каза Гуриев в интервю за АФП. „В рамките на няколко седмици обаче Путин унищожи руската икономика и предизвика криза, която е безпрецедентна след разпадането на Съветския съюз“, допълни Гуриев. "Последните осем години не бяха добри за Русия - това бяха осем години на стагнация. Това, което имаме сега, е връщане назад с 20-30 години по отношение на равнището на доходите и структурата на икономиката."
ВИЖТЕ ОЩЕ: На Путин не се съобщава за пораженията на руската армия в Украйна, твърди Христо Грозев (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Гуриев е бил съветник на бившия руски президент и премиер Дмитрий Медведев и бивш ректор на уважаваното Ново икономическо училище в Москва. Той избяга от Русия през 2013 г., опасявайки се да не бъде арестуван. Сега той е професор по икономика в „Sciences Po“ в Париж.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
„Дори масовата цензура и репресиите засега да държат протестите под контрол, режимът вече е станал по-малко стабилен", казва той пред АФП.
Според него "се намираме в напълно неизследвана територия", тъй като санкциите означават, че Русия вече е отделена от глобализираната икономика и има опасност да изчерпи резервните части за производството си.
Гуриев заяви, че Путин се е надявал на сценарий, подобен на инвазията през 2014 г. на полуостров Крим, който Русия анексира за няколко дни в сравнително безкръвна операция. Но подходът му при това нахлуване се провали поради силата на украинската съпротива и единството на Запада при договарянето на драстични санкции.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
"Това всъщност съкрати политическия живот на неговия режим", казва Гуриев, съавтор на книга, която разглежда авторитарните силни мъже в съвременния свят.
Според него още преди инвазията руската икономика е била в спад, популярността на самия Путин също е спадала, а основният му опонент Алексей Навални все още е представлявал заплаха дори зад решетките чрез кампании в социалните медии.
"Нарастващата умора от режима на Путин доведе до необходимостта да се направи нещо", каза той. "Така че Путин реши да поеме този риск, но го пресметна погрешно."
ВИЖТЕ ОЩЕ: Путин: Ще постигна целите си „или чрез преговори, или чрез война“
Запитан колко дълго Путин може да оцелее политически, той отговори: "Много е трудно да се предвиди дълготрайността на недемократичните режими. Понякога те приключват за една нощ, а понякога продължават десетилетия. В крайна сметка този режим е обречен да падне, тъй като не предлага никакво бъдеще, унищожава плановете и кариерите, доходите и инвестициите на десетки милиони хора", каза той. "Хората са недоволни и в крайна сметка това ще доведе до смяна на режима."
Гуриев стартира кампания, наречена "Истинска Русия", заедно с легендарния балетист Михаил Баришников и писателя на детективски романи Борис Акунин, която има за цел да събере средства от руснаците за украинските бежанци.
Той заяви, че е от решаващо значение Европа да се присъедини към американското ембарго за закупуване на руски петрол, като добави, че в противен случай настоящите високи цени на енергията биха могли да помогнат на Путин да укрепи позициите си.
"Необходимо е да се спре купуването на руски петрол", каза той. "При тези високи цени на петрола Путин ще натрупа пари, за да плаща на своите полицаи, войници и наемници. Ако целта на санкциите е да се спре войната на Путин, Европа няма друг избор, освен да спре да купува руски петрол".
След това Западът трябва да разговаря с "Китай, за да го привлече на своя страна за това петролно ембарго".
Според Гуриев, Путин става жертва на слабостите на собствената си система, откъсната от реална информация поради потискането на медиите, разчитането на безпрекословното съгласие с неговата дума и личното му подозрение към интернет.
"Той надцени силата на руската армия и подцени решимостта на украинците да се борят", каза Гуриев. "Това означава, че той не е добре информиран. Това не е грешка, а особеност на системата."