Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Битката за Донбас ще бъде подобна на сраженията от Първата световна война

26 април 2022, 12:29 часа • 15818 прочитания

След като претърпя неуспех близо до Киев и в Северна Украйна, Русия се готви да постигне целите на „втората фаза“ на инвазията. Първоначално руският президентъ Владимир Путин и други високопоставени представители на руските власти говореха за „денацификация” и „демилитаризация” на Украйна, след това - за освобождението на Донбас. Сега, както стана ясно на 22 април от думите на временно изпълняващия длъжността командир на Централния военен окръг Рустам Минекаев, задачата на руската армия е да установи пълен контрол над Донбас и Южна Украйна, което ще даде на Русия „още един вход в Приднестровието, където също се отбелязват факти на потисничество на рускоезичното население“.

Войната по нов начин

Западните разузнавателни агенции говориха за възможен опит за изграждане на южен коридор в Приднестровието и блокиране на достъпа на Украйна до Черно море още в началото на войната. Сега Русия е съсредоточила около 80 000 войници за офанзивата в Донбас. Те се изправят срещу най-добре обучените и закалени в битки украински войници, които в продължение на осем години се борят срещу самопровъзгласилите се „народни републики“ и са укрепвали отбраната в района, където сега преминава около 500-километрова фронтова линия, пише The Moscow Times.

Преди началото на войната там е имало около 40 000 украински военнослужещи, оттогава броят им се е увеличил. Сега те съобщават за безмилостни обстрели от руска артилерия, хеликоптери и самолети. Офанзивната операция ще бъде много различна от боевете през първите два месеца на войната, заяви наскоро генерал-лейтенантът в оставка Бен Ходжис, водещ военен експерт в Центъра за анализ на европейската политика във Вашингтон. Той командваше сухопътните сили на САЩ в Европа през 2014-2017 г., когато Русия превзе Крим и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. Ходжис очаква сблъсъци в „класически стил: стомана срещу стомана, офанзива с използването на масивна огнева мощ“.

Зеленски: Руските войски започнаха битката за Донбас (ВИДЕО)

„Русия ще започне по-решителна кампания. Някои говореха, че това може да е подобно на Втората световна война. По-скоро на Първата световна война, като се имат предвид всички отбранителни съоръжения: окопи, бункери, строени там от 2014 г., казва високопоставеният служител на НАТО пред Financial Times.

Ходът на битката за Донбас вероятно ще определи изхода от войната и следвоенната съдба на Украйна, пише FT. Ако Русия успее да постигне големи успехи на север и юг в Донбас, тя ще може да отреже украинските части от доставките на оръжие и подкрепления от западните райони на страната и евентуално да обгради значителна част от украинската армия. След това може да започне нова офанзива на запад, включително и на Киев.

Контролираният от Русия Донбас и сухопътният коридор до Крим ще дадат на Путин силна позиция във всякакви мирни преговори. Вярно е, че президентът Володимир Зеленски наскоро заяви, че Украйна няма да се съгласи на мир, ако нейните територии бъдат окупирани.

Осем години опит

През първите два месеца на войната успехът на Украйна до голяма степен се дължи на партизанска тактика и използването на противотанкови и противовъздушни оръжия с малък обсег, доставени от Запада. Но този подход най-вероятно няма да работи в битката за Донбас.

„Сега ще бъде истинската проверка на способността на Украйна да устои на натиска на Русия, когато Москва най-накрая уреди организацията на своите войски и е готова да воюва на изток по начина, по който са ги учили - казва високопоставен служител. - Мощни части на механизираната пехота са преден план, а зад тях, безопасни и защитени - цялата артилерия, ракети и всичко останало, което им хрумне да стоварят безнаказано върху украинската отбрана. Това е много, много различна перспективаа от тази, с която украинците си имаха работа досега."

Теренът в предстоящите битки е много по-открит, „което благоприятства използването на тежка бронетехника и мобилни сили, за разлика от силите, използващи засади и кратки схватки“, казва пред The Wall Street Journal генералът в оставка Филип Брийдлав, бивш командващ обединените сили на НАТО в Европа.

Западните лидери на спешна среща заради руската офанзива в Донбас

Подготвяйки се за настъплението, на 18 април Русия започна интензивни обстрели в Югоизточна Украйна и по крайбрежието на Черно море. Пентагонът смята, че те са предназначени да нарушат доставките на западни оръжия и материално-техническата подкрепа на украинската армия. На 25 април украинските власти съобщиха за обстрел на пет жп гари.

Представители на украинските войски заявяват, че са готови да отблъснат всяка офанзива, като се позовават на добрата доставка на оръжие и познаването на местността. В подготовката за ново настъпление се изграждат нови отбранителни укрепления в целия Донбас. По време на неотдавнашно посещение в региона кореспондент на FT е станал свидетел как украинските военни доставят оръжие, консумативи и гориво. Съединените щати също започнаха активно да споделят разузнавателна информация с Киев, включително за цели в окупираните Донбас и Крим.

Командващият украинските войски в Донбас генерал-майор Едуард Москалев заяви, че Русия е прехвърлила там „най-боеспособните части“, но украинците „вече осем години бранят“ региона от „вражески посегателства върху нашата независимост и свобода”.

Варианти за офанзива

Най-големият въпрос е дали Русия ще успее да организира координирани действия на различните родове войски като част от общовойскова операция. През първите седмици на инвазията Русия атакува по няколко направления, като командирите на четирите военни района действаха самостоятелно. Назначаването в средата на април на генерал Александър Дворников за командващ войските в Украйна е закъснял опит на Москва да коригира тези грешки.

Оперативното управление е "станало по-ефективно", но маневреността на руските войски все още оставя много да се желае, казва западен чиновник. Като пример той посочва продължаващото използване на открити пътища за движение на военна техника, което я прави уязвима за атаки от засада. Освен това проливни дъждове са превърнали равнинния терен в кално блато, което според западните военни и анализатори ще ограничи способността на руските танкове да маневрират.

„Руската армия има две основни възможности – казва Самюъл Крани-Евънс, военен анализатор в Кралския обединен институт за отбранителни изследвания. - Те могат да се опитат да превземат цялата територия с една масивна офанзива, с един съгласуван натиск, но това е прекалено сложно. Или да отхапват парчетата от украинската фронтова линия, обграждайки войската в стратегически райони и използвайки артилерия, за да не допускат подкрепления." Вторият вариант ще съответства на схемата на обсадата на Мариупол, където войските го разделиха на няколко района и след това проведоха разчистване.

Дълга кампания

Войната може да се проточи. Оценките се различават значително, но западни военни експерти смятат, че Русия е разположила в Донбас около 76 батальонни тактически групи (около 800 души всяка), още 22 се доокомплектоват извън Украйна. Очаква се падането на Мариупол да освободи още 5000-10 000 руски войници. Тоест общият брой на руските войски може да достигне 80 000, въпреки че техният морал и желание да воюват според многобройни съобщения остават на ниско ниво.

Русия дислоцира елитни военни от Мариупол към Донбас

Руснаците „ще ударят украинците с артилерия, ракети, ракети и бомби“, каза пред FT бившият директор на ЦРУ Дейвид Петреъс:

„Украинците несъмнено ще трябва да отстъпят някъде, но не мисля, че руснаците ще постигнат истински пробив. Просто не виждам никакви доказателства руснаците да подреждат нещата. Цялото е не повече от сбора на частите, защото те [руснаците] не използват частите по взаимно допълващ се начин.“

Украйна от своя страна постигна началото на доставките на тежко въоръжение от страна на Запада. Чехия например изпрати танкове Т-72, а Великобритания - ракетни установки Stormer. Пакетът за помощ на САЩ, обявен миналия четвъртък, включва 72 155-мм гаубици и 144 000 снаряда. Заедно с предварително обявените 18 гаубици тази артилерия е достатъчна за окомплектоване на пет украински батальона, каза пред FT високопоставен американски военен служител. Но ако конфликтът се проточи, Украйна ще има нужда от повече оръжия.

Съединените щати вече предоставиха на Украйна оръжия на стойност 3,4 милиарда долара, а в неделя, като част от посещението в Киев на американския държавен секретар и министър на отбраната, бяха обявени още 322 милиона долара помощ. Освен това САЩ възнамеряват да възобновят работата на посолството си в Киев, което ще позволи на украински и американски служители лично да координират съвместната работа.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Защо Донбас е толкова важен за Русия?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес