Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безпрецедентен ръст на възобновяемата енергия през 2023 г.

01 юни 2023, 12:44 часа • 1364 прочитания

Тази година ще бъде отбелязан рекорден брой проекти за възобновяема енергия, тъй като страхът за енергийната сигурност и високите цени на изкопаемите горива стимулират производството, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Очаква се капацитетът на възобновяемата енергия да нарасне със 107 гигавата до над 440 през 2023 г., пише в доклад на МАЕ.

"Светът ще добави рекордно количество възобновяеми енергийни източници към електроенергийните системи - повече от общия енергиен капацитет на Германия и Испания, взети заедно", заяви изпълнителният директор на агенцията Фатих Бирол.

Очаква се през следващата година общият капацитет на възобновяемата електроенергия в света да нарасне до нивото на енергийното производство на САЩ и Китай, взети заедно, и да достигне 4500 GW.

За тази и следващата година 55% от общия обем на добавките ще бъдат от Китай, който изглежда ще бъде кралят на този отрасъл, съобщава АФП.

Очаква се Европа да увеличи добавките на възобновяема енергия с 40%, тъй като старият континент се отказа от руския природен газ.

Счита се, че потребителите на електроенергия в ЕС са спестили 100 млрд. евро от електроенергия благодарение на новоинсталираните центрове за вятърна и слънчева енергия в периода 2021-2023 г., съобщи агенцията.

"Световната енергийна криза показа, че възобновяемите източници са от решаващо значение за това енергийните доставки да станат не само по-чисти, но и по-сигурни и достъпни", каза Бирол.

Две трети от тазгодишния ръст на възобновяемата енергия ще се дължи на соларните панели.

Увеличават се фотоволтаичните централи, както и по-малките покривни панели, които се инсталират за борба с нарастващите сметки за ток.

По-голямата политическа подкрепа на ключови европейски пазари като Германия, Италия и Нидерландия също стимулира този растеж.

След две години на забавен растеж се очаква и ръст от 70% на годишна база при вятърните електроцентрали, посочва МАЕ.

Този скок може да се обясни с оттеглянето на коварни разпоредби, които спряха проектите в Китай и Европа.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес