Заради агресивната си война Русия няма да участва в предстоящата церемония по отбелязването на 78 години от освобождаването на "Аушвиц". Това съобщи Музеят "Аушвиц" в сряда.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Нацисткият лагер на смъртта е освободен от съветските войски (Червената армия) на 27 януари 1945 г.
"Като се има предвид агресията срещу свободна и независима Украйна, представители на Руската федерация не са поканени да присъстват на тазгодишното честване", заяви за AFP Пьотр Савицки - говорител на музея на мястото на бившия концентрационен лагер.
Той е построен от нацистка Германия в окупирана Полша. Датата, на която е освободен, стана и Ден на паметта за Холокоста. Досега Русия винаги е участвала във възпоменанието, което се провежда всяка година на 27 януари, и винаги е имало изказване на неѝн делегат на основната церемония.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Директорът на музея Пьотр Чивински заяви, че е очевидно, че в настоящия контекст не може да "подпише писмо до руския посланик, което да е с тон за покана", пише Times of Israel.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
"Надявам се, че това ще се промени в бъдеще, но имаме да извървим дълъг път", каза той. "На Русия ще ѝ трябва изключително дълго време и много дълбоко самоизследване след този конфликт, за да се върне към събиранията на цивилизования свят".
Музеят осъди руската офанзива като "варварски акт" в деня, в който силите на Владимир Путин нахлуха в Украйна на 24 февруари миналата година.
Аушвиц-Биркенау се е превърнал в символ на геноцида на нацистка Германия над 6 милиона европейски евреи, един милион от които са загинали в лагера между 1940 и 1945 г. Сред жертвите има и над 100 000 души, които не са евреи.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot